המעבדה למחקר תרבות חומרית

חומרים וחפצים ממלאים תפקיד חשוב בכינון חברות ותרבויות אנושיות משחר ההיסטוריה. תפקיד זה הולך וגדל עם האצת קצב הפיתוחים הטכנולוגיים ועם השינויים התרבותיים החלים כתוצאה מהם, עד כי אין לדמיין את האנושי בלא להתייחס לחומרים ולחפצים המתווכים את פעולתו. מחקר התרבות החומרית עוסק בשאלות העולות מתהליכים אלה, באמצעות גישות תיאורטיות ומתודולוגיות שונות להגדרת תרבות חומרית ולהבנתה, למשמעותה כתופעה חברתית-תרבותית, ולאופנים השונים – לאורך ההיסטוריה ובימינו – בהם היא מעצבת פרקטיקות תרבותיות ומעוצבת על-ידן.

המעבדה מיועדת בעיקר לתלמידים העוסקים במסגרת עבודות המחקר שלהם – בכל תחום שהוא – בהיבטים שונים של תרבות חומרית בעבר ובהווה. במסגרת המעבדה נעסוק במקרי מבחן ובגישות שונות לניתוח ולפרשנות תופעות חומריות. המעבדה, בעלת מתכונת גמישה שתיקבע בשיתוף התלמידים, תכלול קריאה ודיון בטקסטים שונים, מפגשים עם חוקרים ואוצרים, סיורים, הצגת מחקרי התלמידים, והדרכה אישית לכותבי עבודות מחקר.

פעילות המעבדה

המעבדה תחל את פעילותה בסמסטר ב' של שנת הלימודים תשע"ט, בימי רביעי בשבוע בין השעות 1620. (פרטים בתוכנית הלימודים של היחידה למחקר התרבות.)

 

מנהלי המעבדה

פרופ' רפאל גרינברג (החוג לארכיאולוגיה)

ד"ר שרית פז (היחידה למחקר התרבות)

דוא"ל: sarit.paz@mail.huji.ac.il ; saritpaz@post.tau.ac.il

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>