לימודי התואר השני

תוכנית הלימודים לתואר השני במחקר התרבות מתקיימת במסגרת היחידה למחקר התרבות, שהיא גוף בבית הספר למדעי התרבות.

מחקר התרבות עוסק בהבנת המערכות המורכבות של ידע וכלים המאפשרים לבני האדם, כקבוצות וכיחידים, לנהל את חייהם. האפשרויות לניהול החיים לא נולדו מן הטבע, אף כי המבנה הביולוגי של האדם אפשר לו לפתח את מגוון האפשרויות האלה בצורה טובה יותר מכל בעל חיים אחר. היכולת לאגור את האפשרויות כפתרונות למצבים נתונים, להעביר את מאגר הפתרונות בין הדורות, ולייצר אפשרויות למצבים חדשים (כולל יצירת המצבים החדשים האלה עצמם) – כל אלה אפשרו לאדם לקיים חיים כמעט בכל מקום על פני כל כדור הארץ, באקלימים השונים בתכלית זה מזה: מקרח ועד מדבר.

איך אנחנו יודעים להיות נחמדים למכר ברחוב ובה בעת לרמוז לו שאין לנו עניין לפתוח עמו בשיחה? // איך הוא מבין אותנו אפילו מבלי להביט בעיניים? /////  למה דירה בתל- אביב נראית אחרת מדירה בירושלים, או מדירה בברלין? // איך אנחנו כועסים? /// מה באמת גורם למפלגה מסוימת להצליח או איך צמחה התנועה הסביבתית בישראל? ///  איך זה שהטעם שלנו כל כך שונה משל הורינו (אבל בכל זאת גם הם אוהבים רוק'נרול)? //  למה דווקא "סטארבקס" לא התקבל בישראל? ///// ובכלל, איך אנחנו מחליטים מה ומתי לאכול, מה יהיה המקצוע שלנו, איפה לגור, את מי לבחור כבן זוג, איך לגדל את הילדים אם בכלל, במה להאמין ובמה להשקיע מאמצים.... ?  

הידע והיכולות האלה הם התרבות. אי אפשר לתאר שום פיתוח טכנולוגי, מצבים סביבתיים ומשברי אקלים, מבנה עירוני או נופי, דפוסי ניהול, מסחר וארגון, וגם לא דפוסי התנהגות אישית כמו היגיינה, לבוש, תזונה ואפילו בריאות ומצבים נפשיים וגופניים – ללא הבנת הרפרטואר התרבותי המשותף, שבני האדם לומדים, מכירים ומפעילים במודע ולא במודע, כחברים בקבוצה מסוימת

הגיוון שנוצר בתרבות, דרכי התפשטותה והשתנותה, אפשרויות המעבר בין קבוצות שונות של בני אדם והמאבקים בין קבוצות על יצירת אפשרויות שונות או חדשות – כל אלה הן אחדות מהשאלות הבסיסיות במחקר התרבות. אספקטים של מחקר התרבות פותחו במגוון רחב של מקצועות שונים, מביולוגיה ועד אנתרופולוגיה, מהיסטוריה ועד כלכלה ופסיכולוגיה, מסוציולוגיה ועד בלשנות והבנת טקסטים. מחקר התרבות ביחידה למחקר התרבות מנסה ללמוד מההישגים בכל התחומים האלה ולשלב אותם לדיסציפלינה רבגונית אחת.

במסגרת הלימודים בתוכנית אמורים התלמידים לרכוש לעצמם:
(1) הכרה של מבחר מסורות במחקר התרבות, כפי שהתפתחו בקהיליית המחקר הבין-לאומית ובישראל;
​(2) יכולת עריכת מחקר, כלומר יכולת לבחון בשיטתיות בעיה עקרונית בתיאוריה של התרבות באמצעות מקרה ספציפי .

 

מידע מפורט ונוסף על היחידה נמצא באתר האינטרנט.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>