פרויקטים מחקריים

חוקרי מכון קמינגס מעורבים במגוון פרויקטים מחקריים אשר עוסקים בנושאים כגון תולדות המהפכה הרוסית (ד"ר דינה מויאל וד"ר ורה קפלן), היסטוריה של הטרור הסטליניסטי (פרופ' יגאל חלפין), המשפט בתקופה הסובייטית המאוחרת (ד"ר דינה מויאל), יחסי סין-רוסיה (פרופ' מרק גמזה) כליאה המונית במלחמת העולם הראשונה, היסטוריה מגדרית והיסטוריה להט"בית (פרופ' איריס רחמימוב), וחקר תהליך הקליטה התרבותית והלשונית אצל עולים חדשים (ד"ר מרינה ניזניק).
עם זאת, פרוייקט הדגל של המכון הוא פרסום קבצי תעודות בנושא יחסי ישראל -  ברית המועצות. השלב הראשון של פרויקט זה הושלם בהצלחה עוד בשנת 2000, כאשר יצא לאור תחת הכותרת 


DOCUMENTS ON ISRAEL-SOVIET RELATIONS, 1941-53, Part I, 1941- May 1949; Part II, May 1949-1953"


אוסף מיוחד במשמעותו האקדמית והמדינית בו הוצגו לראשונה כחמש מאות מסמכים שתיעדו את התפתחות היחסים בין ברית המועצות לבין פלסטינה/ישראל בשנים 1941-1953.  
קבצים אלו משמשים מאז כאוספי מקורות חשובים ביותר לחקר דיפלומטיה ויחסים בין-לאומיים. בשלב הנוכחי של הפרויקט מתוכנן פרסומם של כשש מאות מסמכים דיפלומטיים, החל משנת 1953 ועד שנת 1967, התקופה הדרמטית ביותר ביחסים בין שתי המדינות. פרויקט פרסום זה מתנהל תחת חסותם של משרדי החוץ של ישראל ורוסיה. בזכות העבודה המאומצת של צוות המומחים של מכון קמינגס (ד"ר בוריס מורוזוב, פרופ' אמריטוס יעקב רואי וד"ר יהושע פרוינדליך) ושיתוף פעולה פורה שלהם עם חוקרים מהאקדמיה למדעים במוסקבה, כעת מוכנות לפרסום תעודות נדירות, כולל אלו שהיו מסווגות עד לזמן האחרון והותרו לפרסום במיוחד עבור פרויקט זה. 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>