מסלול לימודים: חקר התודעה והקוגניציה

מסלול לימודים בין-תחומי: ׳חקר התודעה והקוגניציה׳

 

כבר מאות שנים שחידת התודעה טורדת את מנוחתם של חוקרים והוגים משלל דיסציפלינות:

מהי תודעה (consciousness)? מה היחס בין מצבי נפש מודעים לאלו שאינם מודעים? כיצד קשורה החוויה המודעת לפעילות הביולוגית והפיסיקלית של המוח? האם בינה מלאכותית יכולה לפתח מודעות? מהן הפונקציות של התודעה (אם אמנם יש כאלה), ומה היתרון שהיא מעניקה על פני עיבוד לא מודע? ׳התכנית לחקר התודעה והקוגניציה׳ היא תוכנית מצטיינים לתואר ראשון המשלבת בין לימודי פילוסופיה ופסיכולוגיה. בראש התוכנית עומדים פרופ׳ ליעד מודריק-דנן מהחוג לפסיכולוגיה וד״ר יאיר לוי מהחוג לפילוסופיה. 

 

לחקר התודעה והקוגניציה ישנם היבטים פילוסופיים מובהקים, כגון אפיון מובנים שונים של תודעה, בחינת טבעם של ביטוייה השונים בחיינו המנטליים, ושרטוט גבולות ההבנה האמפירית שלה. לצד זאת, המחקר בפסיכולוגיה תורם ללא ספק גם הוא תרומה מכרעת לקידום התחום, למשל בחשיפת המבנים הפיזיולוגיים וההתנהגותיים של התודעה.

חלק מהשאלות המעסיקות את החוקרים בתחום ליוו את המחשבה האנושית מראשיתה, ויחד עם זאת נותרו במשך שנים בשולי העשייה האקדמית. אותם חוקרים שבחרו בכל זאת לעסוק בנושא עשו זאת מתוך תחומי הדיסציפלינה שבה פעלו. אולם בעשורים האחרונים האחרונות מתחוללת מהפכה של ממש בטיפול בשאלות אלה. מספר עצום של מחקרים בפסיכולוגיה, בביולוגיה, במדעי המוח ובפילוסופיה מוקדשים לניסיון לענות עליהן ועל שלל תתי-השאלות הנגזרות מהן. מהפכה זו היא רק בראשיתה. חידת התודעה נחשבת כיום לאחת מהחידות המרכזיות שאיתן מתמודדת המחשבה האנושית לסוגיה.

 

מסלול לימודים זה יעניק לבוגריו תואר דו-חוגי ואת הכלים הרב תחומיים הנחוצים כל כך לעיסוק בחקר התודעה והקוגניציה, וכך תאפשר להם להשתלב בלימודים מתקדמים ומחקר אקדמי במקצועות הרלוונטיים. התוכנית הינה מסלול לימודים ייחודי, אך בעל דמיון לתכניות דומות בארץ ובעולם. שתי הדיסציפלינות ששותפות בו, פילוסופיה ופסיכולוגיה, בוחנות כל אחת את שאלת התודעה מתוך זווית ייחודית ובכך הן משלימות זו את זו. בעשורים האחרונים הולכת ומעמיקה הסינרגיה בין שתי הדיסציפלינות בתפר הזה, והלימודים יתנהלו מתוך פרספקטיבה בינתחומית המשלבת באופן עמוק בין מחקר אמפירי ותיאוריה פילוסופית.

 

פרטים נוספים: https://go.tau.ac.il/he/social-sciences/ba/mind-studies 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>