תכניות הלימודים בחוג ללימודי מזרח אסיה

קישור לדף החוג באתר המרכז למרשם (כולל תנאי קבלה עדכניים וכדו'):

לימודי מזרח אסיה תואר ראשון | רישום | אוניברסיטת ת"א

 

מה ואיך לומדים אצלנו? בואו לקרוא עוד על מה ואיך עושים בחוג ללימודי מזרח אסיה.

 

בואו להכיר קורסים חדשים ומיוחדים אצלנו.
 

 

תואר ראשון

החוג מציע שני מסלולי לימוד:

  • מסלול דו–חוגי: התלמידים יבחרו בחוג ללימודי מזרח אסיה כאחד מבין שני חוגים.
  • מסלול חד–חוגי משנה ב': מסלול זה מאפשר לתלמידים מצטיינים הרחבה והעמקה בנושאים המגוונים שמציע החוג. למסלול זה מתקבלים תלמידים החל משנת הלימודים השנייה על סמך הישגיהם בשנת הלימודים הראשונה. דרישות הקבלה למסלול: ממוצע 85 ומעלה ב- 24 ש"ס בחוג ללימודי מזרח אסיה (וכן ציון 85 ומעלה ב – 2 מבואות); בנוסף, ממוצע 80 ומעלה ב- 16 ש"ס בחוג השני.

 

מבנה תכנית הלימודים במסלול הדו-חוגי:

  • התלמידים נדרשים ללמוד שלושה שיעורי מבוא המתמקדים בסין, יפן והודו. בשנה א' משתתפים תלמידי החוג בשניים או שלושה שיעורי מבוא ויכולים לבחור ללמוד את המבוא השלישי בשנה ב'. שלושת המבואות מחולקים לשניים: מבוא לעת העתיקה ועד לעת המודרנית המוקדמת (בסמסטר א') ומבוא לעת המודרנית המוקדמת ועד ימינו (בסמסטר ב'). המבואות מעניקים סקירה כללית של המאפיינים התרבותיים, החברתיים והפוליטיים של שלוש הציוויליזציות. לצד שיעורי המבוא משתתפים התלמידים בתרגילים שמטרתם לחשוף את התלמידיםלמקורות היסודיים של הציוויליזציות השונות וכן מקנים למשתתפים מיומנויות בסיסיות בכתיבה ובקריאה אקדמיות. התלמידים נדרשים ללמוד לפחות שני מבואות (בכל אחד את שני החלקים) בשנה א' ויכולים לבחור ללמוד את המבוא השלישי (על שני חלקיו) בשנה ב'.
  • עוד בוחרים התלמידים באחת מבין השפות הנלמדות בחוג: סינית (מנדרין), יפנית, הינדי וסנסקריט. בשנה ג' רשאים התלמידים להשתתף בשיעורי שפה מתקדמים נוספים. 
  • שיעורי בחירה: מתמקדים בהיבטים ספציפיים של איזורים, נושאים, או זמנים במדינה אחת או יותר באסיה.
  • בשנה ב' יידרשו התלמידים להשתתף בפרוסמינריון מתודולוגי. הפרוסמינריון מתמקד בנושא ספציפי ומכשיר את התלמידים ביסודות המחקר האקדמי, לפי התחום בו עוסק הפרוסמינריון.
  • בהמשך יידרשו התלמידים להשתתף בסמינריון. הסמינריונים בחוג הינם שיעורי מחקר מתקדמים הבוחנים, לעומק, תקופה, סוגייה ספציפית, או תימה מסויימת, ועושים שימוש בספרות מחקר ובמקורות ראשוניים. בתום הסמינריון מגיש כל תלמיד עבודה בכתב שבמסגרתה נבדק פן הקשור לנושא הסמינר.
  • שיעורי בחירה (מונוגרפיים) מאפשרים העמקת ההיכרות עם היבטים ספציפיים של התרבויות הנלמדות בחוג במגוון נושאים.

 

נושאי לימוד וקורסים נבחרים

החוג מתמקד בארבעה תחומי ליבה, מתוך ראייה בין-תחומית והשוואתית, המאפשרים לתלמידים שער להבנת אסיה, בעבר ובהווה, ואופק לעתיד: אסיה המודרנית והעכשווית; היסטוריה; דת, הגות ופילוסופיה; אסיה והעולם. בהתאם, הקורסים כוללים נושאים אלה, לרוב מתוך דיון באחת הציוויליזציות העיקריות: סין, יפן, הודו וקוריאה; הדיסיפלינות הנדונות בקורסים כוללות: היסטוריה, פילוסופיה, דת, יחסים בינלאומיים ומדע המדינה, ספרות, אמנות, תיאטרון, קולנוע, פוליטיקה, כלכלה, אנתרופולוגיה וסוציולוגיה.

 

המסלול החד-חוגי:

למסלול החד-חוגי יתקבלו תלמידים אשר סיימו בציון ממוצע של 90 ומעלה את כל לימודי שנה א' בחוג וקיבלו ציון 90 לפחות בשניים משלושה שיעורי המבוא. שלושת שיעורי המבוא, שלושת תרגילי המבוא ולימודי השפה של שנה א' (30 ש"ס), וכן סיימו בציון ממוצע של 85 ומעלה קורסים בהיקף של 16 ש"ס בחוג לימודיהם השני.

 

תכנית הלימודים לתואר ראשון >

 

 

תואר שני

קיימים שני מסלולי לימודים לתואר השני: המסלול המחקרי והמסלול העיוני.

 

המסלול המחקרי הוא מסלול עם עבודת גמר בתחום התמחות.

 

המסלול העיוני הוא מסלול ללא עבודת גמר.

 

על המועמדים לציין בעת הרישום מהו המסלול בו הם מעוניינים ללמוד.

 

לאחר שנת הלימודים הראשונה ייבחן המסלול שנבחר לאור הישגי התלמיד. בקשה לשינוי המסלול תיבחן על ידי ועדת ההוראה יחד עם התלמיד.

 

בגלל ריבוי התרבויות, השפות והתחומים השונים בהם עוסק החוג, יינתן דגש על בניית תכנית לימודים ייחודית לכל תלמיד על פי התחום בו יבחר להתמחות.

 

תכנית הלימודים לתואר שני >

 

 

"אסיה בת-זמננו" - תכנית לימודי מוסמך למנהלים ולבכירים

מטרת התכנית הינה להקנות לתלמידים ידע והבנה מעמיקים במימדים שונים של אסיה בת זמננו. בוגרי התכנית ילמדו על ההיסטוריה הקרובה של שלוש התרבויות המרכזיות באסיה - סין, יפן והודו - תוך התמקדות במפגש המתמשך עם המערב ועיצוב המדינה המודרנית בהן במהלך המאה האחרונה. כמו כן, בוגרי התכנית יעסקו בסוגיות הקשורות באספקטים חברתיים, דתיים, פוליטיים וכלכליים של שלוש תרבויות אלו בכדי להבין טוב יותר מהם האתגרים העומדים בפני תרבויות אלו בימינו אנו.

 

התכנית מיועדת לכל מי שמתעניין בלימודי אסיה בת זמננו והינו בעל תואר ראשון (ב.א.) ממוסד אקדמי מוכר בציון 80 לפחות, ובכלל זה לבעלי תפקידים ניהוליים וביצועיים שתחום עיסוקם קשור או מתמקד באסיה בת זמננו.

 

לאתר התכנית >

 

 

להרשמה ללימודים

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>