הקבץ לימודי אדם-חיה

מקולנוע ועד לרפואה, מהמטבח הביתי אל מעמקי האוקיינוס, בעלי החיים הלא-אנושיים נוכחים, ובמידה רבה מניעים, את הקיום האנושי על רבדיו. מה אופי הקשר שלנו עם בעלי חיים? כיצד משפיעים גורמים תרבותיים והיסטוריים על מערכת יחסים זו? מה מלמדים אותנו יחסינו עם בעלי החיים על עצמנו כפרטים וכקהילות? אילו דילמות אתיות מעורר הקשר עמם ומהי האחריות המוסרית שאנו נושאים כלפיהם? 

 

בשאלות אלו ואחרות נעמיק בקורסי ההקבץ "לימודי אדם-חיה" (HAS) – שדה מחקר רב-תחומי מרתק, תוסס ומתפתח בעולם האקדמי. תחום זה עוסק ביחסים המורכבים בין בני אדם ובעלי חיים אחרים, ובוחן את הממדים הרגשיים, הפסיכולוגיים והתרבותיים שמעצבים את הקשרים הללו. חקר יחסי אדם-חיה טומן בחובו תובנות יקרות ערך שבכוחן לעצב מחדש את הבנתנו לגבי העולם בו אנו חיים, החשובות במיוחד בעידן של שינויים אקולוגיים.

 

ההקבץ יקנה למשתתפיו היכרות רחבה עם מגוון סוגיות אקטואליות ביחסי אדם-חיה בהקשרן הרחב. למשל, החשיבות והמשמעות שמייחסים בני אדם לחיות בתקופות ובתרבויות שונות; תפיסות ועמדות שונות לגבי בעלי חיים ומשמעותן; והחתירה האנושית להבנת החוויה החייתית (על ההיבטים הקוגניטיביים, החברתיים והסובייקטיביים שלה). יחד נאתגר את הפרדיגמות המקובלות בדבר עליונות האדם ונכיר את המארג העשיר של אינטליגנציה "חייתית"; נעמוד על התלות ההדדית בין האדם לבין המגוון הביולוגי ונדון בחשיבותם של בעלי החיים ליצירת מרחב אקולוגי בר-קיימא; נבחן את הדרכים בהן בעלי חיים הטביעו את חותמם על התרבות האנושית, ונטמעו באמנות, בספרות ובמיתולוגיה, ובתוך כך נחקור את רבדי המשמעות הגלומים בנרטיבים ובזהויות המשותפות לאדם ולחיה; ונפעיל חשיבה ביקורתית כדי להתמודד עם מגוון הדילמות האתיות העולות מיחסינו עם בעלי החיים.

 

הקבץ לימודי אדם-חיה יעניק לסטודנטיות.ים הזדמנות ייחודית לקחת חלק בצמיחתו של שדה מחקר צעיר, הזוכה עתה לפריחה בכל העולם.
 

 

ההקבץ הינו חלק מתכנית הלימודים לתואר ראשון בתכנית הרב-תחומית במדעי הרוח.

 

מבנה ההקבץ בידיעון התכנית הרב-תחומית : בקישור 

 

לפרטים נוספים אודות התכנית הרב-תחומית ניתן לפנות אל multistudy@tauex.tau.ac.il 03-6409072

 

לקבלת מידע נוסף ומענה על שאלות ספציפיות על הקבץ אדם-חיה תוכלו לפנות אל:


ד"ר טל קוגמן talkog@tauex.tau.ac.il

ו/או אל ד"ר ענת בן יונתן benyonatan@mail.tau.ac.il 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>