בוגרים מספרים: ד"ר אסף קליימן

בוגרים מספרים: ד"ר אסף קליימן
ד"ר אסף קליימן: "אני ממשיך לשתף פעולה עם מנחי עבודת הדוקטורט ועם חוקרים אחרים באוניברסיטת ת"א."

​"עבודת הדוקטורט שלי נכתבה בהנחיית פרופ' ישראל פינקלשטיין ופרופ' בנימין זאס ועסקה בהיסטוריה היישובית ובתרבות החומרית של צפון-מזרח ארץ-ישראל ודרום-מערב סוריה בראשית האלף הראשון לפסה"נ.

בתקופה זו אזורים אלו היו הזירה העיקרית שבה התחוללו העימותים הצבאיים בין ממלכות ישראל וארם-דמשק, אך גם מקום מגוריהן של אוכלוסיות רבות שלא הותירו אחריהן תיעוד כתוב ("אנשים ללא היסטוריה").

נושא זה עניין אותי במיוחד משום שהמחקר הארכיאולוגי מאפשר לשחזר את אורחות החיים של אוכלוסיות לא מוכרות אלו, להבין את קשרי-הגומלין של תושביהן עם אזורים שכנים ואף לעמוד על התמורות שחלו בתרבותן עם צמיחת הממלכות הטריטוריאליות בלבנט.

בעבודה שחזרתי את התהליכים היישובים, התרבותיים וההיסטוריים שהתרחשו בחבלי ארץ אלו לאורך תקופת הברזל והראיתי כיצד המגעים בין נציגי האוכלוסייה המקומית והשליטים הזרים הביאו לעיתים לפריחה כלכלית ותרבותית, ואילו במקרים אחרים הם נכשלו והמיתו חורבן על המוסדות הפוליטיים המקומיים.

 

הלימודים בביה"ס למדעי היהדות וארכיאולוגיה ע"ש חיים רוזנברג באוניברסיטת ת"א העשירו את מחקרי הן מבחינה מעשית והן מבחינה תיאורטית.

במסגרת עבודת הדוקטורט ניתנה לי הזדמנות נדירה לבחון באופן בלתי אמצעי את ממצאי תל הדר, אתר ארכיאולוגי חשוב השוכן על הגדה המזרחית של אגם הכנרת ונחפר בשנות השמונים והתשעים ע"י פרופ' משה כוכבי ופרופ' פרחיה בק.

ממצאים אלו תרמו רבות לביסוס אמפירי של טענות שונות שהוצגו במסגרת המחקר.

כמו כן, במהלך הלימודים נחשפתי לגישות שונות הנלמדות במסגרת החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום, למשל, לגישת "המשך הארוך" המבכרת את בחינתם של תהליכים ארוכי-טווח ע"פ התמקדות באירועים קצרים.

כיום אני פוסט-דוקטורנט באוניברסיטת לייפציג בגרמניה. המחקר הנוכחי שלי עוסק בכרונולוגיה של הלבנט ובקשרי סוריה וארץ-ישראל בתקופת הברזל. אני ממשיך לשתף פעולה עם מנחי עבודת הדוקטורט ועם חוקרים אחרים באוניברסיטת ת"א."

 

נושא הדוקטורט: "הארכאולוגיה של אזורי גבול בין ישראל וארם בתקופת הברזל II - I (750-1150 לפסה"נ)".

בהנחיית: בהנחיית פרופ' ישראל פינקלשטיין ופרופ' בנימין זאס

 

חזרה לבוגרים מספרים

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>