סגל בכיר- החוג למקרא

פרופ' יונתן בן דבפרופ' יונתן בן-דב 

jonbendov@tauex.tau.ac.il

 

חוקר את התנ"ך ואת ספרות בית שני כחלק מן העולם הסובב אותם, במזרח הקדום ובעולם ההלניסטי.
מתחמה במגילות מדבר יהודה, ומנהל כעת פרוייקט בינלאומי של שיחזור ודיגיטציה של המגילות תוך שימוש בטכנולוגיות שונות.
בין תחומי עיסוקו גם אסטרונומיה ולוחות שנה בעולם העתיק, נוסח המקרא, ספרות אפוקליפטית, ועיסוק ספרותי-היסטורי בספרי המקרא השונים. 

משרד: בניין רוזנברג, משרד מס' 118

ד"ר גיא דרשןד"ר גיא דרשן - ראש החוג

gdarshan@tauex.tau.ac.il 

 

חוקר תולדות הספרות המקראית. מחקריו מוקדשים לשאלות החיבור של היצירה המקראית על רקע תרבויות הסביבה ומזרח הים התיכון בפרט, תולדות נוסח המקרא ותהליכי הקנוניזציה. ספרו האחרון, אחר המבול: סיפורי מוצא במקרא ובאגן הים התיכון המזרחי, ראה אור בשנת תשע"ח בסדרת ספרית האנציקלופדיה המקראית, מוסד ביאליק. הוא כותב כעת פירוש חדש לספר מקבים א', אחד המקורות החשובים לחקר התקופה החשמונאית (ביחד עם דורון מנדלס), ומחקר מקיף על גרסאות תרגום השבעים ונוסח המסורה לספר מלכים.

טלפון: 03-6408557
משרד: בניין רוזנברג 115

דף ב- Academia.edu

Dr. Talia Sutskover

ד"ר טליה סוצקובר

talist@tauex.tau.ac.il

 

חוקרת את ספרות המקרא בגישה ספרותית-קוגניטיבית, ובהשוואה לספרות המזרח הקדום. דגש מיוחד בפרסומיה ניתן לפריסת החושים בטקסט המקראי ולהופעתם של שדות סמנטיים. תחומי מחקר נוספים שלה הם המרחב במקרא ולשון המקרא הקלאסית. 

טלפון: 03-6409967
משרד: בניין רוזנברג, קומה ג', משרד מס' 301

 

Prof. Meira Polliack

פרופ' מאירה פוליאק

meirap@tauex.tau.ac.il

 

חוקרת את פרשנות המקרא בימי הביניים, בתשומת לב מיוחדת לתרגומי המקרא לערבית ולפרשנותו והתקבלותו בקרב יהודים, נוצרים, שומרונים ומוסלמים בעולם שתחת שלטון האסלאם.
כמו-כן, חקרה את הסיפורת המקראית, במיוחד מן הזווית של לימודי טראומה וגישות פסיכולוגיות לספרות.
פרופ' פוליאק מנהלת כעת פרויקט מחקר על עיצובו של דוד בפרשנות ימי-הביניים והרנסנס. 

טלפון: 03-6407896
משרד: רוזנברג, קומה ג', משרד מס' 314

Prof. Dalit Rom-Shiloniפרופ' דלית רום-שילוני

dromshil@tauex.tau.ac.il

 

חוקרת את התאולוגיה התנ״כית (עולם המחשבה הדתית, האמונות והדעות) של המקרא, במיוחד בתקופת חורבן יהודה וגלות בבל; מאבקים על זהות-קבוצתית במקרא; פרשנות פנימית ורמיזות בספרות הנבואה; התגבשות הספרות הנבואית והשירה הדתית במאה הששית לפה״ס (הספרים ירמיה, יחזקאל, איכה ותהלים). כותבת בשנים אלו פירוש על ספר שמות יחד עם פרופ׳ יעקב חיים טיגאי לסדרה מקרא לישראל. עורכת ראשית של כתב העת ״בית מקרא״, וחברת ההנהלה של ה- Society for Biblical Literature.

רום-שילוני יזמה ומובילה כעורכת ראשית את הפרויקט  DNI Bible project (ראשי תיבות ל- Dictionary of  Nature Imagery of the Bible, https://dni.tau.ac.il), המתמקד בתמונות טבע ובתפיסות של טבע ביצירה המקראית, במחקר רב-תחומי שיוצר שיתופי פעולה בארץ ובעולם בין חוקרי מקרא, ארכאולוגיה (איקונוגרפיה, ארכאובוטניקה וארכאוזואולוגיה), ושלל מקצועות בתחום מדעי החיים (בוטניקה וזואולוגיה) והגאוגרפיה (קלימטולוגיה) וסביבת האדם. 
כמו כן, רום-שילוני היא היוזמת והמנהלת את ״תופסי האורית״ בחוג למקרא, תוכנית דגש למ״א ללימוד ומחקר של כתבי הקודש האתיופיים של ביתא ישראל.

 

טלפון: 03-6407995
משרד: בניין רוזנברג, משרד מס' 117

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>