סדרת הרצאות: קולות מהשטח

​​​

 

 

נושאים חמים במזרח התיכון: קולות מהשטח

סדרת מפגשים בהובלת פרופ' עוזי רבי, בהשתתפות אורחים ממדינות ערביות.

המפגשים יתקיימו בימי ראשון בשעה 16:15 בזום, אלא אם הנסיבות יאפשרו מפגשים חיים (ואז האורחים ישתתפו באון-ליין).

 

1. מפגש פתיחה (21.3.2021) - המזרח התיכון 2021 – פרופ' עוזי רבי

במפגש זה "נשוטט" בחוצות המזרח התיכון בסיומו של עשור לאביב הערבי. אנשי המחאה ברחוב הערבי והאופן שבו הם מדמיינים עצמם כשחקנים פוליטיים מספקים תופעות חדשות ובלתי מוכרות באזורינו. גוונים של ספרות חדשה הנותנים ביטוי לכך יוצרים גם הם מראות חדשים ומחייבים חשיבה מחודשת על השפעתה המדיה הדיגיטלית על הדינמיקה בחברות מזרח תיכוניות.

אורחת מכובדת במפגש זה תהיה ד"ר נג'את אלסעיד, ידידה סעודית החיה באיחוד האמירויות, שסיפור חייה ומחקריה יספקו טעימה מעניינת מהחוויה החדשה של המזרח התיכון. נג'את אלסעיד היא חוקרת עצמאית במרכז למחקרים אסטרטגיים באבו דאבי (ECSSR), היא כותבת טור בעיתון אלאתחאד (בערבית) ומרואיינת קבועה בערוץ אלחורה, ערוץ הלווין האמריקאי בערבית. בשנים האחרונות שימשה ד"ר אלסעיד פרופ' חבר באוניברסיטת זאיד בדובאי ובמרכזי מחקר אחרים העוסקים ברשתות החברתיות ובהשפעתה של המדיה הדיגיטלית. החל מחודש ינואר השנה, ד"ר אלסעיד כותבת טור ב"ישראל היום", ובכך הפכה לעיתונאית הערבית הראשונה שהצטרפה לצוות של עיתון בעברית.

אורח נוסף הוא ד”ר כמאל עבד אלמלכ, יליד מצרים, חוקר ספרות ערבית באוניברסיטה האמריקאית בדובאי.

 

2. מפגש שני (11.4.2021) מנפלאות הרשת – תנועה בנתיבי הרשת החברתית פרופ' עוזי רבי וד"ר הראל חורב

במפגש זה יארח פרופ' עוזי רבי את ד"ר הראל חורב, חוקר בכיר במרכז דיין וראש הדסק לחקר רשתות,  המלמד גם בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון קורסים בנושא הלאומיות הפלסטינית וחקר הרשתות. הרצאה זו תספק מגוון חוויות וביטויי רשת למציאות הפוקדת את אזורינו. לצד הממד החוויתי תבקש ההרצאה לטעון "בעד" שילובו של המרחב הדיגיטלי בשולחן המחקר של המזרח התיכון במאה ה- 21.    

 

3. מפגש שלישי (2.5.2021)-  מוזיקת האנדרגראונד באביב הערבי, מרחבי ההתנגדות וצעירים היברידיים פרופ' עוזי רבי ומר אמיל ג'מאל

במפגש זה יארח פרופ' עוזי רבי את מר אמיל ג'מאל, דוקטורנט בבית הספר למוזיקולוגיה בפקולטה לאמנויות, שעבודת המחקר שלו עוסקת בממדים "הרכים" של האביב הערבי, ועוקבת אחר התפתחויות בשדה המוזיקה והשירה בעשור החולף בעולם הערבי. חקר המימדים "הרכים" של המציאות מספק תובנות מדעיות חשובות, ובה בעת חושף עולם חוויתי מרתק, הבא לידי ביטוי במוזיקה ובשירה.

אמיל ג'מאל הוא מוזיקאי,מלחין נגן עוד וכלי פריטה. משמש היום כמנהל קונסרבטוריון ירכא ומאיסטרו אורקסטרה צלילי המזרח למוזיקה ערבית. אמיל למד לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה ומחזיק בשני תארים במזרח התיכון, פילוסופיה ומוזיקה. למד לתואר שני באוניברסיטת ת"א בחוג למוזיקולוגיה מסלול עם תזה. בהדרכת פרופ' מיכל פרידלנדר ולומד כיום לתואר שלישי במוזיקה ונמצא בשלבי כתיבת עבודת הדוקטורט.

 

4. מפגש רביעי (23.5.2021) - יהודים יוצאי ארצות ערב – פתיחת הארכיונים וחידוש ימים כקדם פרופ' עוזי רבי ומר ג'ובאני מתאו קר

במפגש זה יארח פרופ' עוזי רבי את מר ג'ובאני מתאו קר, דוקטורנט בביה"ס להיסטוריה, שאחראי במרכז דיין על התכנית לחקר יהדות ארצות ערב. ההרצאה תתמקד בשיח המתחדש בנושא הקהילות היהודיות בארצות ערב ובמאמץ השחזור, המבקש להכניס אותם מחדש לנרטיב ההיסטורי בחלק ממדינות ערב. הדיאלוג המעניין בנושא זה, המתנהל בשנים האחרונות בין ישראלים לבין ערבים מכל קצות הקשת, מעורר סקרנות ועניין, והוא ביטוי ל"פתיחת השערים" במזרח התיכון ולהגעה למחוזות שהמאה ה- 20 לא הכירה.

 

5. מפגש סיום (6.6.2021): מסע למפרץ – חוויות ותובנות מאבו דאבי, דובאי, מנאמה 2021: פרופ' עוזי רבי

במפגש זה יארח פרופ' עוזי רבי שני משתתפים. האחד הוא מר עלי אלעמארי, סטודנט מאיחוד האמירויות שנרשם לאחרונה ללימודי דוקטורט באוניברסיטת תל אביב. המשתתף השני במפגש זה יהיה מר ריאד אלמלאכי, אזרח איחוד האמירויות (ממוצא פלסטיני), הפעיל ברשתות החברה האזרחית. בהרצאה זו נחשף לטעמיו של "המזרח התיכון האחר", קרי מדינות שבעשור האחרון החליטו לשנות את כיוון התנועה במרחב הגיאופוליטי.הקשרים בין מרכזי המחקר בישראל ובמפרץ, והקשר הבלתי אמצעי עם אינטלקטואלים, אנשי עסקים, סטודנטים, אישי ציבור והחברה בכללותה מותירים "טעם של עוד" ומחייבים התייחסות. דגש מיוחד יינתן לפן החוויתי במדינות המפרץ, מתוך היכרות ומפגשים אישיים עם נגזרות החברה האמירתית והבחריינית.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive