אודות החוג

 

החוג ללשון העברית ולבלשנות שמית מציע תואר ראשון ותואר שני בשני תחומים שונים: תואר ראשון ושני בלשון העברית ותואר ראשון ושני בבלשנות שמית (התואר השני בבלשנות שמית- במסלול מחקרי בלבד).

 

החוג ללשון העברית ולבלשנות שמית שואף להקנות לתלמידיו ידיעה במבנה הלשון העברית על פי גילוייה וסגנונותיה לתקופותיהם ולהציג לפניהם את בעיות מחקרה ואת הישגיו. הלימודים מיוסדים הן על השיטה ההשוואתית הכורכת את הכרת הלשונות השמיות הקרובות עם עיון בהתפתחותה של העברית לדורותיה, והן על מחקר סינכרוני שעיקר מיקודו בגילוייה השונים של העברית בת זמננו. תחומי העיון העיקריים בחוג הם הלשון העברית לתקופותיה, קשריה עם הלשונות השמיות האחרות, לשון המקרא ולשון ימי הבית השני, הלשון בימי הביניים, מדע הלשון ותולדותיו, תחיית הלשון והלשון העברית בת זמננו, לשון הספרות החדשה, תחביר הלשון לדורותיה, סמנטיקה, סוגיות בחקר העברית המדוברת, חקר השיח ועוד.בוגרי החוג יכולים להמשיך לתעודת הוראה על מנת ליישם את הידע הרחב בהוראה במערכת החינוך. כן אפשר להמשיך לתואר שני במסלול מחקרי או עיוני או לתואר שני עיוני במסלול סגנון ועריכה. 

 

התוכנית לבלשנות שמית - לימודי הבלשנות השמית עוסקים במחקר השפות השמיות ובהוראתן. התלמידים ירכשו ידיעה בסיסית בלשונות שמיות חיות ועתיקות ובעקרונות הכלליים של הבלשנות המודרנית, כדי שיוכשרו לעסוק בשפות שמיות מתוך גישה בלשנית. לתלמידים מוצעים קורסים תיאורטיים להכרת יסודות הבלשנות השמית (פונולוגיה, מורפולוגיה ותחביר), המבססים מתודולוגיה להשוואה בין הלשונות השמיות השונות, קורסים המניחים יסודות למחקר לשונות עתיקות וחיות. הלשונות המתועדות מן התקופות העתיקות, למשל געז (אתיופית קלאסית) או פיניקית, נלמדות ונחקרות לצד אמהרית, ארמית וערבית  מדוברת. כל זאת מקנה לסטודנטים כלים בלשניים למחקר הפנים השונים של השפות השמיות. הקורסים הלשוניים משלבים את לימוד יסודותיה הבלשניים של השפה עם קריאת טקסטים (עתיקים או חדשים) או האזנה לטקסטים חיים.

 

                                                                                                            

מסלולי הלימוד בחוג

בחוג ללשון העברית ולבלשנות שמית אפשר ללמוד רק במסלול דו-חוגי.

תלמידים המבקשים ללמוד לתואר בלשון העברית יירשמו למסלול דו-חוגי שמספרו 0614.

תלמידים המבקשים תואר בבלשנות שמית יירשמו למסלול דו-חוגי שמספרו 0624.

תלמידים הבוחרים שילוב של תואר ראשון בלשון עברית (0614) ותואר ראשון בבלשנות שמית (0624) לא יבחרו חוג לימודים נוסף.

מסלול דו-חוגי בלשון עברית - במסגרתו לומדים התלמידים סה"כ 64 ש"ס. 

מסלול דו-חוגי בבלשנות שמית – במסגרתו לומדים התלמידים סה"כ 60 ש"ס

תלמידים הבוחרים ללמוד בשני המסלולים לעיל שימו נא לב: במקרים בהם קיימת חפיפה במבואות החובה או בשיעורי חובה אחרים, ישלימו התלמידים שעות אלה ממבחר שיעורי בחירה בכפוף לאישור יועץ החוג.

 

 

במסגרת החוג פועלת התוכנית ללימודי תעודה בעריכה לשונית. תוכנית זו היא תוכנית לימודים המעניקה תעודת "עורך לשוני" והיא פתוחה לבעלי תואר ראשון ומעלה העומדים בהליך קבלה כמפורט באתר התוכנית.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>