כללי

בית הספר למדעי היהדות ולארכיאולוגיה על שם חיים רוזנברג מציע גישה מקיפה, מעמיקה ורבת פנים לחקר פניה השונים של היהדות והממצא החומרי בארץ ישראל ובמזרח הקדום: חקר המקרא, הלשון העברית והלשונות השמיות, ספרות חז"ל והספרות הרבנית, ההיסטוריה של עם ישראל, פילוסופיה והגות יהודית בעבר ובהווה, מיסטיקה וקבלה, ישראל והציונות, ארכאולוגיה, חקר ישראל הקדום ותרבויות הקדם.

חוגי בית הספר חוקרים ומלמדים את תחומי הדעת הללו מתוך גישה מדעית, פתוחה, פלורליסטית וביקורתית, ובמבט אינטרדיסציפלינרי הנשען על שיתופי פעולה פוריים בין תחומי המחקר בתוך בית הספר, ועם מוסדות מחקר ותחומי דעת מחוצה לו. בבית הספר פועלים שיתופי פעולה בין-לאומיים עם אוניברסיטאות רבות בעולם. 

אנו מאמינים שההיסטוריה של עם ישראל וההגות היהודית לדורותיה הם כלי הכרחי בניהול השיחה הפנימית של החברה הישראלית על זהותה ויעדיה. שהאזור המיוחד, והלא קל, שאנחנו חיים בו, מטיל עלינו חובה לחקור את תרבויות המזרח הקדום שהחלו כאן, ושמתוכם צמחה התרבות כולה. שארץ התנ"ך צריכה להיות, והינה, לב המחקר העולמי של ספר הספרים. שפיסת האדמה הקטנה היחידה בעולם שבה דוברים עברית מחויבת במחקר וטיפוח של השפה שהביאה לעולם את התנ"ך, ואת נס תחייתה, ושמקומם של כל אלה חייב להיות דווקא בתל אביב, בלב התוסס, הצעיר, המעודכן ורב הפנים של הישראליות.

חוקרים מתוך סגל בית הספר זכו בעשור האחרון בפרס ישראל, פרס דן דוד וחברות באקדמיה הלאומית למדעים. הסטודנטים שלנו לתואר ראשון ושני הם בין מצטייני הדקאן והרקטור הקבועים באוניברסיטה, ובבית הספר יותר מ150 דוקטורנטים פעילים.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>