ספרים בתמיכת המכון

לאורך שנות פעילותו תומך מכון פורטר בהוצאת ספרים של חברי סגל האוניברסיטה.

להלן דוגמאות מספר

ספר יונה וולך בעריכת דנה אולמרט ושירה סתיו. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2023.

הספר הוא כינוס ראשון למאמרים, מסות ורשימות שנכתבו על יונה וולך, ולראיונות איתה. הוא בנוי בדרך השואפת לאפיין את מקומה בתרבות הישראלית, לשרטט את מוטת השפעתה, ולהקיף את מירב הגישות הפרשניות וההקשרים ההיסטוריים והתיאורטיים הרלוונטיים. הספר כולל מבחר רשימות וביקורות שפורסמו בעיתונות היומית, במוספים ובכתבי עת, מראשית דרכה של וולך ועד מותה. מקום נרחב מוקדש גם לרשימות, מסות ומאמרים שנכתבו משנת מותה ואילך, ובהם כמה מן החיבורים הבולטים ביותר שנכתבו עליה. לצד מבחר מן המקורות הקיימים, כולל הקובץ גם קריאות קרובות בשיריה ורשימות ומאמרי מחקר מאת דור חדש של חוקרים, בשאיפה להרחיב את הדיון הקיים אל מחוזות חדשים, להאיר פנים שטרם נחקרו דיים ולמלא חוסרים בולטים.

 

כחומה עמודנה: אימהות ללוחמים בספרות העברית מאת דנה אולמרט. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2018.

ספר זה עוסק במופעיה של דמות אם החייל, אם הלוחם, בספרות העברית החדשה. שורשיה של דמות זו נעוצים גם בדמותה הארכיטיפית של "אם הבנים" מן המקורות היהודיים, המעודדת את בניה להקריב עצמם על קידוש השם, גם בדמותה של האם הספרטנית השולחת את בניה לנצח בקרב, כפי שנחרתה בתרבות המערב. הספר בוחן את גלגוליה של דמות זאת בספרות העברית המודרנית וכן את הופעתה, משנות התשעים ואילך, של דמות אם חדשה, ביקורתית ולעיתים אף מתנגדת, שהתעצבה בהשר את נשים שפעלו בתנו עות המח אה סביב מלחמת לבנון הראשונה והאינתיפאדה הראשונה.

 

האניגמה של הרולד פינטר מאת יעל זרחי-לבוא, בר חיון, אסף דרעי ואמיר פרג'ון. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2018.

ספר זה מציג ארבע גישות שונות, עדכניות ופורצות דרך, לקרוא את פינטר ולגשר על הפער בין החידתיות לכוח העצום של מחזותיו והצלחתם. הן מתייחסות באופן רענן לכמה מהשאלות המרתקות ביותר העולות מיצירתו כמו מה ניתן ללמוד מהדימוי של פינטר כמחזאי ומהדרך שבה יצירתו התקבלה בקרב המבקרים? מהו מקור כוחן של מילים ביצירתו וכיצד הן מבנות את הסמכות של הדמויות? איך מושרשת הטוטליטריות בתחושת האיום המסתורית, שעולה אפילו מסיטואציות שגרתיות ודיאלוגים תמימים למראה? איך מאחורי העמימות המאפיינת מחזות רבים של פינטר בונה השימוש המושכל בצלילים, בשתיקות ובתנועת הגופים בחלל הבימתי תפיסה דרמטורגית מדויקת וכה אפקטיבית?

 

מאניפסטים של מודרניזם, עורך: בנימין הרשב. הוצאת כרמל, 2001.

מבחר זה מביא את עמדותיהם והכרזותיהם של נציגי הזרמים המודרניסטים בשירה, שהופיעו לאחר שקיעת הסימבוליזם, בייחוד בעשור השני ובראשית העשור השלישי למאה העשרים.

 

הקול הוא האחר: עוד מסות על קשרים ומקבילות בין השירה העברית והאירופית מאת שמעון זנדבנק. הוצאת כרמל, 2001.

קובץ מסות זה דן בהקשרים ומקבילות נוספים בין השירה העברית לשירת העולם. בין היתר הוא עוסק בקשרים בין אברהם בן-יצחק והופמנסטל, יעקב שטיינברג ובודלר, אלתרמן ורסין, עמיחי ואלזה לסקר-שילר, זך וגרטרוד סטיין, ועוד. את הדיון ביוצרים האינדיבידואלים מקשר המכנה המשותף של "הקול הוא האחר", כלומר הפריצה מגבולותיו המרופטים של האני הבורגני-קונבציונלי ופלישת האחר - השונה ממנו וגדול ממנו - אל תוכו.

 

אמנות השירה מאת בנימין הרשב. הוצאת כרמל, 2000.

אסופת מאמרים קלסיים בנושאי שירה: תורת המטאפורה והעולם השירי, האם יש לצליל משמעות: לבעיית האקספרסיביות של תבניות הצליל בשירה. ריתמוס הרחבות: הלכה ומעשה בשירתו האקספרסיוניסטית של אורי צבי גרינברג. על שירה מודרנית: מתוך מבוא לאסופת תרגומי שירה. בצום מלים צלולות: אבא קובנר והפואמה העברית המודרנית.

 

ספר מאת הרי גולומב מסדרת Meaning and Art בעריכת מייסד המכון בנימין הרשב:

  Enjambment in Poetry: Language and Verse in Interaction by Harai Golomb

This study investigates whether enjambment can be used as a test of style in Old English poetry. Enjambment has been mentioned in previous scholarship but has never been the focus of a lengthy study. Data derived from a close reading of 500 lines of Beowulf, Elene, Exodus, and Guthlac B identified six types of enjambment used by the poets with varying degrees of frequency. This indicates that enjambment was stylistic rather than formulaic; in other words, it was a choice based on the preferences of the poet. After analysis of how each poet used enjambment, this study concludes that enjambment can be viewed as a useful tool for critics of Old English poetry to consider when discussing differences between poems and poets.

 

הודעות

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>