בנימין הרשב

פרופ' בנימין הרשב ייסד את סדרת הספרים ספרות משמעות תרבות בשנת 1974, והיה לעורכה הראשי בעשור הראשון. הסדרה היא פרי יוזמתם של מכון פורטר והוצאת הקיבוץ המאוחד.

הרשב היה לעורך המייסד של כתב העת Poetics Today שמוסיף לראות אור בתמיכת מכון פורטר גם היום.

 

אדרת לבנימין - ספר היובל לבנימין הרשב (א-ב). עורכת: זיוה בן-פורת. 2000-1999.

מבחר מגוון של מאמרים בשני כרכים העוסקים בחקר הספרות בכלל והספרות העברית בפרט. הספר מוקדש לפרופ` בנימין הרשב (הרושובסקי) ליובל ה-70 ולציון 50 שנות פעילות בשדה הספרות, ובו 26 מאמרים פרי עטם של שלושה דורות של חוקרים, תלמידיו ועמיתיו.

 

אמנות השירה מאת בנימין הרשב. הוצאת כרמל, 2000.

אסופת מאמרים קלסיים בנושאי שירה: תורת המטאפורה והעולם השירי, האם יש לצליל משמעות: לבעיית האקספרסיביות של תבניות הצליל בשירה. ריתמוס הרחבות: הלכה ומעשה בשירתו האקספרסיוניסטית של אורי צבי גרינברג. על שירה מודרנית: מתוך מבוא לאסופת תרגומי שירה. בצום מלים צלולות: אבא קובנר והפואמה העברית המודרנית.

 

מאניפסטים של מודרניזם, עורך: בנימין הרשב. הוצאת כרמל, 2001.

מבחר זה מביא את עמדותיהם והכרזותיהם של נציגי הזרמים המודרניסטים בשירה, שהופיעו לאחר שקיעת הסימבוליזם, בייחוד בעשור השני ובראשית העשור השלישי למאה העשרים.

 

ריתמוס הרחובות: הלכה ומעשה בשירתו האקספרסיוניסטית של אורי צבי גרינברג מאת בנימין הרשב. הוצאות הקיבוץ המאוחד, 1978.

ספר נוסף בסדרת ספרות משמעות תרבות ועניינו הריתמוס בתורתו ובשירתו של אורי צבי גרינברג. הרשב דן במשמעותו של מושג "הריתמוס" בפואטיקה המוצהרת של המשורר; בארגונם הריתמי של שירי גרינברג והסתירה, החריפה לכאורה, שבין ההלכה לבין המעשה; ובנכונותו הכללית יותר של מושג ה"ריתמוס" הגרינברגי במובנו הרחב והמטאפורי - בבחינת ציון לנימת התנופה של סגנונו האקספרסיוניסטי המיוחד.
 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>