הוראות לעניין הונאה בעבודות אקדמאיות

הוראות לעניין הונאה בעבודות אקדמאיות

להלן הוראות רשויות האוניברסיטה לעניין הונאה בעבודות אקדמאיות וביאורים להוראות אלה. אנו מוצאות לנכון להביאם לידיעת התלמידות והתלמידים כדי להבהיר, שיש להגיש עבודות מקוריות בלבד, ללא העתקות וללא מצגי שווא. אנו רואות בחומרה הונאה בהגשת עבודות אקדמיות ונפנה כל מקרה שיתגלה להליכי המשמעת האוניברסיטאיים כנדרש בתקנון. יש לדעת כי הליכי משמעת אלה עלולים להסתיים בהטלת סנקציות חמורות, לרבות ביטול סמסטר או הפסקת לימודים.

על-פי תקנון אוניברסיטת תל-אביב:[1]

"כל עבודה המוגשת על ידי תלמיד חייבת להיות פרי עבודתו העצמית של התלמיד בכל שלב משלבי הכנתה: חיפוש מידע ביבליוגרפי, שימוש במאגרי מידע, איסוף נתונים וחומר (כולל תרגומים), ארגון החומר, כתיבת העבודה ועריכתה". מורה שמגלה כי עבודה שהוגשה "אינה פרי עבודתו העצמית של התלמיד, יפסול את העבודה לאלתר ללא מתן ציון, ויפנה תלונת משמעת כנגד התלמיד". כללים נוספים שחשוב להכיר:

  • אסור לתלמיד/ה להגיש אותה עבודה ביותר מקורס אחד באוניברסיטה.
  • אסור להסתייע בעזרה חיצונית כלשהי. זאת, לרבות בכתיבת העבודה, בעריכתה, באיסוף מקורות, בסיכום מקורות, בבניית כלי המחקר, וכדומה. 
  • כל ציטוט מחומר שפורסם או שעדיין לא פורסם מתוך: ספר, מאמר, עבודה, רעיון תוכנה, דיאגרמה, גרף וכדומה, יובא במרכאות עם התייחסות למקור בגוף העבודה וברשימה הביבליוגרפית, תוך ציון מספר עמוד מדויק.  זאת, לרבות תרגום משפת המקור, תוך ציון העובדה כי המקור תורגם.
  •  גם כאשר לא מדובר בציטוט, אלא בהצגה של, או בהסתמכות על, או סיכום של, מחשבותיו, רעיונותיו, שיפוטיו, ממצאיו וכתביו של הזולת - אי אזכור מקורם אסור ומהווה הונאה בעבודה אקדמית. 
  • אין להפנות למקורות שהתלמיד/ה לא קרא/ה בעצמו/ה.
  • חל איסור על ציטוט, הסתמכות, או שימוש אחר במקור שנמצא באינטרנט, כולל מקור שאין ציון על זהות מחברו, מבלי לציין במפורש בעבודה מהיכן נלקח.
  • יש להציג את העבודה תוך אבחנה ברורה בין החלקים העצמאיים והמקוריים לבין החלקים המסתמכים על עבודתם של אחרים.

 [1] סעיף 8 לתמצית הוראות האוניברסיטה ונהליה תשע"ב, https://acad-sec.tau.ac.il/info/main
*  השימוש בלשון זכר או נקבה, מיועד לכל.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>