מעבדות

מעבדות

בחוג פועלות שלוש מעבדות מחקר: (1) מעבדת ברמן לרכישת שפה והתפתחותה, (2) מעבדה לבלשנות חישובית ו-(3) מעבדה למחקר פסיכו- ונוירובלשני.

מעבדת ברמן לרכישת שפה והתפתחותה, פרופ’ (אמריטה) רות ברמן

תחום מחקר: רכישת שפה והתפתחותה מן הגיל הרך ולאורך ההתבגרות

שיטת מחקר: ניתוח מסד נתונים ממוחשב הכולל שיח בין-אישי של ילדות וילדים בגיל הרך, במדגמי אורך וחתכי רוחב, וכן מאגרי נתונים נרחבים של שיח רציף סיפורי ועיוני, כתוב ודבור. המעבדה נוקטת גישה פונקציונליסטית ומאתרת קשרים בין צורות לשוניות לפונקציה הדיסקורסיבית שלהן בסוגי השיח השונים. המעבדה מתמקדת בחקר עברית כשפת אם מתוך השוואה לשפות אחרות.

נושאי מחקר: (א) התפתחות התחביר המורכב מבחינת קישוריות בין פסוקיות בסוגי שיח שונים; הניתוח מתבצע על סמך מערך קידוד חדשני של סוגי פסוקיות והפונקציות שהן ממלאות בסוגי שיח שונים. (ב) השוואת יכולת הכתיבה של מתבגרות ומתבגרים בעלי התפתחות שפה תקינה לעומת בנות ובני גילם בעלי לקויות שפה או למידה; (ג) בדיקת השפעת הגורם 'אורך מילה' בטקסטים בעברית לעומת טקסטים מקבילים באנגלית במבט טיפולוגי והתפתחותי.

03-6405019 mail home

 

מעבדה לבלשנות חישובית, פרופ' רוני קציר

תחום מחקר: שימוש בשיטות חישוביות כדי לחקור כיצד בני אדם רוכשים שפה. חברות וחברי המעבדה מנסים להציע גישה ללמידה המבוססת על תוצאות בבלשנות תיאורטית, פסיכולוגיה קוגניטיבית ומדעי המחשב. פרויקט המחקר המרכזי של המעבדה הוא יצירה של מודלים כלליים ללמידת שפה ולאבולוציה תרבותית של שפה שיאפשרו הערכה של ייצוגים דקדוקים שונים שהוצעו בספרות הבלשנית ואת השוואתם עם בסיס קוגניטיבי וחישובי.

שיטות מחקר: סימולציות מחשב של משימות רכישת דקדוק; אורך תיאור מינמלי; שיטות מונטה קרלו.

נושאי מחקר: (א) השוואת מודלים דקדוקיים מתחרים על בסיס לומדי אורך תיאור מינימלי המוסקים באמצעות המודלים; (ב) למידת לקסיקון ואילוצים פונולוגיים בתורת האופטימליות; (ג) למידה של מערכות חוקים פונולוגיים; (ד) מידול אבולוציוני של הטיפולוגיה הלשונית על סמך ייצוגים בלשניים. 

03-6405018 mail home

 

המעבדה לעיבוד משפטים, פרופ' איה מלצר-אשר

במעבדה נחקרים המנגנונים הקוגניטיביים המאפשרים לבני אדם להבין שפה בזמן אמת. אנו חוקרות שאלות כגון: כיצד קוראים ומאזינים משתמשים במבנה התחבירי על מנת להבין משפטים, איך הם יוצרים תלויות בין אלמנטים מרוחקים בתוך המשפט ומחוץ לו, ואיך הם משתמשים בחיזוי לקסיקלי ומבני כדי לנבא את הקלט העתידי. מטרה מרכזית של המחקר שלנו היא להבין את אסטרטגיות העיבוד של דוברי עברית, ואת הדרכים שבהן דקדוק השפה משפיע עליהן. 

אנו משתמשים במגוון שיטות: קריאה בקצב אישי, אלקטרופיזיולוגיה, שיפוטים, ועוד. 

03-6405024 mail home

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>