אודות

אודות

החוג לספרות עוסק במחקר ובהוראה בתחומי תורת הספרות, הספרות הכללית והספרות העברית לדורותיה. זהו החוג לספרות הגדול ביותר בישראל ומתייחד בכך שהוא מארח תחת קורת גג אחת ספרויות שונות, ומציע מפגש עם חוקרות ומורים מהמעלה הראשונה, שיתופי פעולה עם יוצרות ויוצרים עכשוויים, סדנאות כתיבה יוצרת ומסלולים שונים המשלבים התמקצעות.

תכניות הלימודים המגוונות של החוג נועדו לשכלל את יכולות הקריאה, הניתוח, הכתיבה וההבעה של תלמידיו. בוגרות ובוגרי החוג לוקחים חלק במעשה הספרותי בארץ כקוראות וקוראים מיומנים, כמשתתפים בשיח הספרותי, כעורכים וכיוצרות מוערכות. רבים מתלמידי התואר השני והשלישי מצטרפים לדור חדש של חוקרים וחוקרות מובילים בתחום הספרות.

 

דבר ראש החוג

אנו חיים בתקופה של בלבול גדול, הצפת מידע וחוסר וודאות לגבי העתיד. עולם האפשרויות נראה פתוח ופרוץ אבל גם סגור ומעורפל, כי קשה לנו לדעת אילו אפשרויות ניתנות למימוש ואילו הן רק מקסם שווא.

דווקא בתקופה זו הספרות מרימה את ראשה, שכן היא מאפשרת לנו לספר לעצמנו ולאחרים סיפורים חדשים. היא פותחת עולמות אפשריים ועוקבת אחר עלילתם ודמויותיהם השונות, ובאופן הזה היא מצביעה על דרכים מקוריות לפעול בעולם ולשנותו. הספרות מלמדת אותנו לדמיין ולחלום, אבל גם להשתחרר ולפעול. היא מאפשרת לנו לצאת מהקיים – לא כמפלט אסקפיסטי, אלא כדי לקחת מרחק ביקורתי ויצירתי, ולשוב לעולם הממשי מעמדה חזקה וברורה יותר.

החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב מציע לכן/ם בית חם שבו תוכלו לפתח גישה חדשה ביחס לעולם ולעצמכן/ם, ולגלות אפשרויות שלא שיערתן/ם את קיומן.

בתואר הראשון תקבלו מפתחות וכלים לקריאה ולכתיבה של טקסטים, כמו גם להבנה של רגישויות היסטוריות, פסיכולוגיות, מגדריות ופוליטיות. לאחר שנה של לימודי ליבה תוכלו לבחור מתוך מבחר עצום של קורסי מבוא, קורסי קריאה וקורסים מתקדמים בתחומים רבים (ספרות עברית, ספרות כללית ונושאים כגון יחסים בינאישיים ומשפחתיים, אקולוגיה, פוסט-הומניזם, פוליטיקה, מגדר, פסיכואנליזה ועוד). בשנה השלישית תוכלו לקחת סמינרים מרתקים כדי להעמיק בנושאים הקרובים ללבכן/ם, וקורסי חיבור אישי כגון לימודי שפה, תעודת הוראה וסדנאות שונות. בנוסף מוצע מסלול כתיבה יוצרת שבו תשכללו את יכולות הכתיבה וההבעה האישית שלכן/ם, מסלול תרגום למתעניינים בתחום, ותכנית חדשה בלימודי תרבות ערבית-יהודית.

בתואר השני תוכלו להגשים חלום ולבחור באופן חופשי כמעט לגמרי מתוך המגוון הגדול של התחומים והספרויות הנלמדים בחוג. תלמדו בקבוצות סמינר קטנות תחת הדרכתם של טובי החוקרות והמרצים. בסוף הלימודים תוכלו לגשת לבחינת גמר (מסלול עיוני) או להגיש עבודת תזה משמעותית שתהיה השלב הראשון בקריירה המחקרית שלכן/ם (מסלול מחקרי). ניתן ללמוד תואר שני בדגש על כתיבה יוצרת וכך לקחת סדנאות רבות בתחום, ובנוסף ישנן תכניות בספרות יידיש, לימודי רוסיה ומזרח אירופה, ותרבות ערבית-יהודית. 

אשמח לעמוד לרשותכם/ן בכל שאלה ועניין יחד עם יועצי התארים ומזכירות החוג. מניסיונם של תלמידות ותלמידים רבים אצלנו אני יודע שהבחירה ללמוד אצלנו תהיה אחת הטובות שתעשו בחייכם/ן. 

 

עירן

 

פרופ׳ עירן דורפמן, ראש החוג

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>