תואר ראשון

התואר הראשון מעניק השכלה ומיומנות בתחומים השונים של תורת הספרות ושל הספרות העברית והספרות הכללית. במסגרת התואר הראשון מקיים החוג גם תכניות בלימודי מקצועות הכתיבה, שמטרתן להכשיר כותבים, מבקרים, עורכים ומתרגמים.

לימודי תורת הספרות והספרות הכללית מתמקדים בענפיה השונים של התיאוריה הספרותית, ביוצרים מרכזיים של ספרויות העולם ובדיון השוואתי בסוגים, בזרמים ובתקופות של הספרות. נושאים נלמדים הם, בין השאר: תורת הנרטיב; תיאוריה ופואטיקה של השירה; תורת הטקסט ומושגי יסוד של התקשורת; תהליכי הקריאה וההבנה וגישה קוגניטיבית למבעים; תיאוריה של אינטרפרטציה; הספרות במסגרת התרבות ותיאוריה וביקורת של התרבות; הספרות בהקשר של תיאוריות פמיניסטיות, קוויריות ופוסט-קולוניאליות; גישה לפסיכואנליזה במסגרת תיאוריה של טקסט ושל אינטרפרטציה.

לימודי הספרות העברית מציעים התבוננויות בצמתים היסטוריים ופואטיים מרכזיים בתולדות הספרות העברית, ובחינה מחודשת של טקסטים קאנוניים על-פי דרכי הפרשנות ותורת הספרות המודרנית, כמו גם העמקה ביוצרים ויוצרות בני זמננו. הספרות העברית מוצבת בהקשרים היסטוריים, חברתיים, אסתטיים, ז'אנריים, פסיכולוגיים, מיגדריים, אידיאולוגיים, בין-תרבותיים ובין-אמנותיים.

לימודי מקצועות הכתיבה – בכתיבה יוצרת ובתרגום ספרות – מציעים שילוב ייחודי של לימודים בתורת הספרות, בספרות עברית ובספרות כללית, עם קורסים ייעודיים המגשרים בין הלימודים העיוניים למעשיים, ועם סדנאות. את הסדנאות מדריכים סופרים, משוררים, מתרגמים ועורכים בולטים. הקורסים המיוחדים של התכנית לכתיבה יוצרת ע"ש פולה ונוח מוזס, ובהם לימודים של כתיבת סיפורת ולימודים של כתיבת שירה, כוללים סדנאות בכתיבת ספרות וסדנה בתרגום. הלימודים במסגרת התכנית לתרגום ספרות כוללים היכרות עם התיאוריות בתחום תורת התרגום והנורמות של התרגום, סדנאות מעשיות של תרגום ספרות, והקניית ידע בהיבטים היסטוריים ומעשיים של התרגום.

האתר נועד להתמצאות בלבד. פרטים ונוסח מחייב ראו בידיעון החוג.

 

יועצים לתואר ראשון:

ד"ר אלמוג בהר: almogbeh@tauex.tau.ac.il (שמות משפחה א'-י')

פרופ' יוחאי אופנהיימר: oppenyo@tauex.tau.ac.il (שמות משפחה כ'-ת')

 

ראש מסלול כתיבה יוצרת:

מר דרור משעני (דוא"ל mishani@tauex.tau.ac.il)

 

ראש מסלול תרגום:

ד"ר רן הכהן (דוא"ל hacohen@tauex.tau.ac.il)

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>