מדעי האקדמיה

 

תפקידה הציבורי של האקדמיה

פרוייקט מחקר בהובלת ד"ר הגר קוטף

 

אודות הפרוייקט

מדעי האקדמיה הוא פרוייקט משותף של כל שלוש הקבוצות במרכז מינרבה. הפרוייקט התפתח מתוך הפעילות השוטפת במרכז, הן הפעילות המחקרית והן המעורבות והמחוייבות האינטלקטואלית הציבורית של המרכז בכללו ושל רבים מהחוקרים הצעירים והבכירים במרכז.

הפרוייקט מבקש לפתוח דרכים חדשות למחשבה על מגוון ההיבטים והשינויים במעמדם של האקדמיה, של הידע ושל המחקר בעת הזאת. אנחנו מבקשים לגשת לנושאים הללו משלושה ממשקים שונים לפחות: ראשית, חקירה היסטורית, פילוסופית ומשפטית של היחסים המוסדיים בין האוניברסיטה והמדינה ושל ההשקשרים בהם משוקעים היחסים האלה. שנית, חקירה סוציולוגית של מערך היחסים החברתיים והכלכליים בין האקדמיה, השוק והחברה האזרחית. שלישית, חקירה ביקורתית של היחסים בין הידע להיבטים שונים של הפוליטי, כלומר חקירה של המימדים הפוליטיים של הידע ושל המימדים המדעיים של הפוליטי.

הפרוייקט מתמקד בישראל, בהשכלה הגבוהה ובידע במקום הזה ובזמן הזה, אבל תוך הצבת המקרה הישראלי בהקשר רחב יותר, גם ההקשר הגלובלי של ימינו, גם ההקשר ההיסטורי. מתוך כך, אנחנו מבקשים לבחון את התנאים החומריים, המוסדיים, האידיאולוגיים והפוליטיים לייצור ידע, לקחת בחשבון ולנסות לקשור בין סוגיות שונות, בינהן: שאלות של מימון ציבורי ושל הפרטה ומיסחור של אוניברסיטאות ציבוריות; אופני העסקה ואופני גיוס כספי מחקר; ההסדרה המשפטית והמוסדית של יחסים בין אוניברסיטאות וממשלות; ההצבה והטשטוש של גבולות דיסציפלינריים, תהליכים של סלקציה ושל מיסוד מתודולוגיות ותחומי מחקר ועוד.

הפרוייקט התפתח, כאמור, מתוך דיונים שהתקיימו גם בקבוצות המחקר השונות וגם בסמינר המחקר המשותף לכל הקבוצות במרכז מינרבה. בינואר 2014 קיימנו (בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים) כנס בינלאומי, "ידע בעת הזאת", שהשתתפו בו חוקרים בכירים מתחומי ידע שונים, מהארץ ומהעולם, וכן אנשי חינוך, עיתונאים, פעילים המעורבים במאבקים שונים במוסדות ההשכלה הגבוהה ובמערכת החינוך בישראל ועוד. בינואר 2015 תתקיים סדנת מחקר, "ידע במקום הזה", שתבקש להמשיך את הדיון שהתחיל בכנס תוך התמקדות בידע ובאקדמיה הישראליים, בתחומי ידע ובאתגרים ייחודיים להם.

מתוך האירועים והעניין המתמשך שלנו בסוגיות האלה התגבשה קבוצת מחקר וכתיבה, "מדעי האקדמיה", שהחלה לפעול בשנה האקדמית 2013-2014, בשיתוף עם מרכז אדמונד י' ספרא לאתיקה באוניברסיטת תל אביב. בשנה האקדמית 2014-2015 הקבוצה עובדת לקראת פרסום של מבחר מאמרים שיכתבו חברי הקבוצה ויתמקדו בתפקידים הציבוריים, האזרחיים, החברתיים והפוליטיים של האקדמיה, בפרט בהקשר הישראלי העכשווי, אבל מתוך פרספקטיבות גלובליות והיסטוריות גם יחד.

 

בין המשתתפים

ד"ר הגר קוטף, מרכז מינרבה למדעי הרוח

לין חלוזין-דברת, מרכז מינרבה למדעי הרוח

פרופ' שי לביא, מרכז אדמונד י' ספרא לאתיקה, אוניברסיטת תל אביב

פרופ' אייל חוברס, מרכז אדמונד י' ספרא לאתיקה, אוניברסיטת תל אביב

פרופ' יוסף שוורץ, מכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים הורעיונות, אוניברסיטת תל אביב

 

ד"ר יופי תירוש, מרכז אדמונד י' ספרא לאתיקה, אוניברסיטת תל אביב

פרופ' יצחק (יאני) נבו, המחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון

ד"ר ענת מטר, המחלקה לפילוסופיה, אוניברסיטת תל אביב

פרופ' מנחם מאוטנר, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת תל אביב

פרופ' עודד גולדרייך, מכון ויצמן למדע

ד"ר תמר האגר, המכללה האקדמית תל חי

איתי שניר, מרכז מינרבה למדעי הרוח

נווה פרומר, מרכז מינרבה למדעי הרוח

דקלה בייטנר, מרכז מינרבה למדעי הרוח

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>