לזכרו של ד"ר עמרי ניר

עם מותם הטראגי של עמרי ובנו עילי, בעת שהקריב את חייו כדי להגן על בנו, איבדנו כולנו תלמיד מבטיח, עמית וחבר מחויב ומסור, חוקר מוערך, ומורה אהוב על כל תלמידיו. קולו, קול ייחודי, קול ברור וצלול בעולם המזרחנות הישראלית, נדם באחת.

 

עמרי הקדיש את חיו הבוגרים לחקר ההיסטוריה והפוליטיקה של לבנון, תוך מתן דגש מיוחד לעדה השיעית העושה בעשורים האחרונים את דרכה מן השוליים אל המרכז במדינה זו. ספרו, נביה ברי והפוליטיקה הלבנונית (2011), ומחקרים רבים אחרים שפרסם מאז אודות דרכם של השיעים בלבנון מאז הקמתה של מדינה זו בספטמבר 1920 ועד לימינו אלו, הפכו אותו לחוקר מוערך ומוכר בארץ ובעולם, לבר סמכא בענייניהם של השיעים בלבנון, ולמי שעמיתים, תלמידים וגם הציבור והתקשורת בישראל מצפים למוצא פיו כדי שיבהיר ויפרש להם את שמתרחש במדינה זו ובקרב השיעים החיים בה.

 

בחירתו של עמרי בשיעים של לבנון כמושא למחקריו לא הייתה בחירה מקרית או אקראית. עוד בראשית דרכו האקדמית, בעת ששקד על כתיבת עבודות התואר השני והדוקטורט למדתי על העניין האמיתי שגילה בבני העדה השיעית בלבנון ועל הרצון והכמיהה להבין את הסוד, סוד הקסם שהפילו אלו על המרחב שסביב להם וכמובן גם על ישראל. אפשר שהיו אלו שנות השמונים המוקדמות, שנים מעצבות בחייו שהביאו אותו אל לבנון ואל השיעים שלה. היו אלו השנים שלאחר מלחמת לבנון הראשונה ששיקעה את ישראל בביצה הלבנונית והקיזה את דמה והיו אלו גם השנים שבהן פרצו השיעים מן השוליים אל המרכז בלבנון ובהן אף קם ארגון חיזבאללה והחל במאבק עד חורמה בישראל. אבל מעבר לכל זה נדמה לי שההחלטה לבחור בלבנון ובשיעים נבעה גם מן הסקרנות ושמא ההזדהות עם מי שנתפס תמיד כאנדר דוג של הפוליטיקה הלבנונית ועתה וכנגד כל הסיכויים הפך את הקערה על פיה.

 

עובדה היא כי עמרי לא הלך בדרך הקלה ובחר בארגון חיזבאללה או במנהיגיו הכריזמטיים ובראשם חסן נצראללהשמי שלהם הוא עתיד להקדיש את חיו הבוגרים, אלא דווקא בארגון אמל ובמנהיגו המתון והפרגמטי נביה ברי, המבקשים אחר שינוי תוך המשכיות במיטב המסורת הלבנונית ולא אחר מהפכה מבית מדרשה של איראן.

 

דרכו של עמרי, כמו דרכם של גיבוריו השיעים בלבנון, הייתה דרך לא קלה. הוא סיים את לימודיו עם ראשית העשור האבוד של ההשכלה הגבוהה בישראל עת שעריה ננעלו בפני תלמידיה שלה. אבל למרות הקשיים התמיד בדרכו ולא ויתר, זכה להקים סביבו מעגל גדול של חברים, של תלמידים ומעריצים בכל אוניברסיטה ומכללה בה לימד, וגם ברחבי העולם ואפילו בלבנון, גם מקרב בני העדה השיעית ואפילו מקרב ארגון החיזבאללה, שלא תמיד קיבל בהבנה את העניין של עמרי בשיעים, קל וחומר את העניין שגילה בארגון המתחרה והיריב, ארגון אמל.

 

עמרי יחסר לכולנו, לתלמידיו ולעמיתיו, לכל מי שזכו להכיר אותו ללמוד ממנו או לשמוע את הרצאותיו ולקרוא במחקריו.

 

יהיה זכרו ברוך

פרופ' אייל זיסר

(פרופ' זיסר הנחה את עמרי בעבודת הגמר לתואר השני, וביחד עם פרופ' איתמר רבינוביץ שימש כמנחה של עמרי בעבודת הדוקטורט).

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>