הקבץ לימודי נשים ומגדר

מסגרת 315

הקבץ לימודי נשים ומגדר מציע כלים לבדיקה מחודשת וביקורתית של הסדרים חברתיים המבוססים על חלוקה בין גברים לנשים.

דיון פמיניסטי בנשים מעלה חשיבה מחודשת על תפישת הנשיות ואופני היווצרותה של תפישה זו, על תפיסת היחסים בין המינים ועל הדינמיות שבהגדרות מגדריות כולל תיאוריות קוויריות. דיון כזה גם מעלה שאלות על מיעוטים מכל הסוגים, על ייצוגם של מיעוטים אלה בתרבות ועל האופן שבו דיון בשוליים החברתיים עשוי לשנות את צורת החשיבה על חברה ותרבות.

מטרת ההקבץ היא להעניק לסטודנטיות ולסטודנטים כלים תיאורטיים וביקורתיים לחשיבה מדעית ביקורתית על הקשרים בין מגדר, מעמד, גזע, אתניות, לאומיות ומיניות.

תוכנית הלימודים עוסקת בהיבטים היסטוריים, אמנותיים, פוליטיים וחברתיים, בתיאוריות פמיניסטיות וכן בייצוגי המגדר במערכות הסמלים של תרבויות שונות ובתחומי אמנות וחברה ספציפיים כגון ספרות, קולנוע, ייצוגי גוף והיחסים בין המינים.

ההקבץ הוא רב-תחומי ולכן יש בו קורסים בעלי אוריינטציות שונות ומדיסציפלינות שונות. לצד קורסים המציעים תמונת מצב היסטורית או עכשווית של נשים (וממילא גם של גברים) ומעמדן בתחומים שונים מציע ההקבץ קורסים, המפעילים את הביקורת הפמיניסטית על מוסדות ועל מוצרים תרבותיים והקוראים מחדש את הטקסטים שלהם.

את ההקבץ ניתן להרכיב על בסיס צירופים מדיסציפלינות ומחוגים שונים של הפקולטה למדעי הרוח בלבד (בהקבץ ללא סמינריון). מרבית קורסי התוכנית שייכים לחוגי הפקולטה למדעי הרוח ולרובם לא נדרשים קורסים מוקדמים (דרישות קדם). עם זאת, לחלקם יש דרישות קדם, וכך גם לקורסים אחדים מהיצע הפקולטות האחרות. יש לשים לב לדרישות אלה, המפורטות להלן, כדי לתכנן את מהלך הלימודים. 

קורסים שהם סמינרים לתואר שני, הפתוחים לתלמידות ולתלמידים מתקדמים/ות של התואר הראשון, פתוחים אך ורק במסגרת הקבץ לימודי נשים ומגדר בהיקף של 20 ש"ס עם סמינריון. 

 

הקבץ ללא סמינריון - בהיקף 16 ש"ס

מבנה ההקבץ ש"ס

שיעורי חובה: שניים מהמבואות המוצעים

שיעורי בחירה

12

סה"כ

16

*בהקבץ זה ניתן ללמוד שיעורי בחירה מתוך קורסי הפקולטה למדעי הרוח בלבד.

 

הקבץ עם סמינריון או רפראט - בהיקף 20 ש"ס

מבנה ההקבץ ש"ס

שיעורי חובה: שניים מהמבואות המוצעים

4

שיעורי בחירה

12

סמינריון

סה"כ

20

* אם הסמינריון בהיקף של 2 ש"ס, יש להשלים את מכסת השעות של ההקבץ בשיעור בחירה נוסף של 2 ש"ס. 

** מומלץ לקחת קורס מבוא מתחום בו אתם משערים שתרצו להעמיק ולכתוב סמינר. את שאר הקורסים יש לקחת מקורסי הבחירה. הקבץ זה מאפשר שיעורי בחירה גם מרשימת ההיצע של פקולטות אחרות. ניתן לבחור בקורס אחד בלבד מפקולטה אחרת, ולהשתתף בו רק החל משנת הלימודים השנייה בהקבץ.
 

הערות ודרישות קדם נוספות

  1. כל סמינריון דורש השתתפות קודמת בשיעורים/תרגילים מתחום המקצוע. כדי לעמוד בדרישות הסמינריון, מומלץ לבחור מראש בקורס מבוא מתחום בו אתם משערים שתרצו להעמיק ולכתוב סמינר.
  2.  כל סמינריון בחוג להיסטוריה מחייב השלמת שו"ת בסיסי אחד לפחות בהיסטוריה באותה תקופה לפני ההשתתפות בסמינריון.
  3. כל סמינריון בחוג לספרות (כולל ספרות אנגלית וצרפתית) מחייב לפחות שיעור מבוא בספרות לפני ההשתתפות; אם חוג הלימודים השני הינו מתחום הספרות אין צורך במבוא.
  4. הקורסים מן החוג לאנגלית (0626) נלמדים בשפה האנגלית, אלא אם כן צוין אחרת.
  5. בקורסי הפקולטה לאמנויות והפקולטה למדעי החברה יש לבדוק את דרישות הקדם בידיעון החוג.

 

רשימת הקורסים

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>