פרופ' מרים[מירי] שפר מוסנזון

  • סגל אקדמי בכיר בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה
חוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה סגל אקדמי בכיר
פרופ' מרים[מירי] שפר מוסנזון
טלפון פנימי: 03-6407060
פקס: 03-6406934
משרד: גילמן, 427

אודות

אני פרופסור-חבר בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה. כובעי המחקרי משלב בין היסטוריה עוסמאנית להיסטוריה של רפואה בעולם האסלאם הטרום-מודרניבין נושאי המחקר שלי היו שיגעון, בתי חולים, תפיסות הוליסטיות לגבי גוף ונפש, רפואה צבאית והיבטים נוספים שקשורים ברפואה כתיאוריה וכפרקטיקה. הנושא הרפואי העביר אותי לעסוק בבריאות, ובכלל זה בהקשר של סביבה, איכות סביבה ואיכות חיים. אני מנסה לשחזר את התפיסות של אנשי המזרח התיכון הטרום-מודרני באיזורים דוברי תורכית וערבית לגבי בריאות, חולי ומוות. 

 

המטרה הסופית היא להבין טוב יותר את פעולתהּ של החברה המוסלמית הטרום-מודרנית ואת מאפייניה התרבותיים. תוכנית מחקר זו מהתפיסה, לפיה שמות "גדולים", מנהיגים, מלחמות וכיבושים אינם בהכרח אבני היסוד ללימוד היסטוריה של חיי יום-יום ושל "האדם הפשוט". "זוטות" כגון אוכל ושתיה, זמן פנוי, מערכות יחסים, משחקים, וכן — גם סקס, מילאו תפקידי מפתח כפי שהם ממלאים בהווה שלנו. רוב האנשים כלל אינם משתתפים במלחמות, נושאים ונותנים על בריתות בינלאומיות, מחוקקים חוקים או כותבים אנציקלופדיות וספרי הגות מלומדים. אבל כדבריה של סוזן סונטג, כולנו בשלב כלשהו "אזרחים" גם במחוזות החולי.

 

בתפקידַי המנהליים השונים אני מנסה לתרום למסגרת נעימה ונוחה לסגל ולסטודנטים לטובת חוויה אינטלקטואלית וחברתית. 

 

ולגבי החיים מחוץ לאקדמיה (ויש): אני אמא לשתי בנות; בעלי ואני חיים ברמת גן ליד הספארי (ושומעים את הנהמות של בעלי החיים בלילה); ואני זקוקה לרעיונות יצירתיים כיצד להוסיף מדפים לחדר העבודה בשביל כל הספרים שנכנסים עוד ועוד. 

קורות חיים

התחלתי את הלימודים לתואר ראשון במסגרת התוכנית החד-תחומית לתלמידים מצטיינים כערביסטית שמתעניינת בנושאים עכשוויים. אחרי שלמדתי בשנה א' את קורס החובה "תולדות האימפריה העות'מאנית" הוקסמתי מהסולטאנים (כן, התככים בארמון עשו לי את זה). לכך הוספתי גם לימוד של השפות התורכית והתורכית-העוסמאנית, ו"המרת הדת" היתה סופית ללא דרך חזרה: את התואר כבר סיימתי כעוסמאניסטית מושבעת. לימודים ב-Boğaziçi Üniversitesi באסתאנבול ב-1995 חתמו את הנושא גם מהבחינה הקולינרית: התמכרתי למטבח התורכי. במהלך הדוקטורט חקרתי שנה בתורכיה (באסתאנבול ובאנקרה) והייתי מלגאית של משרד החינוך התורכי. השתלמתי גם בלונדון ב-Wellcome Institute for the History of Medicine. את הדוקטורט על בתי חולים בערי הבירה העוסמאניות במאות ה-16 וה-17 סיימתי בשנת 2001. אחרי מלגות מחקר במכון Skilliter Centre for Ottoman Studies באוניברסיטת קיימברידג' ובספריה של אוניברסיטת פרינסטון, הצטרפתי לחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה כ"מלגאית אלון". את חצי שנת השבתון שלי ב-2011 ביליתי -- כמה מפתיע -- בתורכיה. מאז כיהנתי במספר תפקידים באוניברסיטה. האחרון שבהם היה ראשות החוג שלנו. תפקידַי הנוכחי, מעבר להוראה ולמחקר, הוא עריכה (עם גדי אלגזי וגיא מירון) של כתב העת זמנים.  

תלמידי מחקר

אני שמחה להנחות תלמידי מחקר לתואר שני ושלישי בנושאים שקשורים לתחומי המחקר שלי: היסטוריה עוסמאנית בעת החדשה המוקדמת; בריאות, רפואה, ואיכות סביבה בהקשרים אסלאמיים. אם אתם מעוניינים לפתח פרויקטים במסגרת נושאים אלה, אשמח אם תִצרוּ איתי קשר.

 

תלמידי הדוקטורט שלי עד כה: * ד"ר צמרת לו-דפני סיימה ב-2016 דוקטורט על תרבות חומרית, רשתות חברתיות ואליטות פוליטיות בדיארבכר במאה ה-18. צמרת מנהלת כיום את הפורום ללימודי תורכיה בת-זמננו במכון ון ליר בירושלים. * ב-2017 סיימה ד"ר אירנה פליטר דוקטורט על דיפלומטיה עוסמאנית במרכז אירופה וקשרים תרבותיים בין עוסמאנים לאירופאים דוברי גרמנית סביב 1800. היום אירנה אוחזת במלגת פוסט-דוק מטעם ה-DFG (הקרן הלאומית למדע הגרמנית) במסגרת אוניברסיטת גטינגן. * בתחילת 2019 הוסמך ד"ר עידו בן-עמי בהתבסס על עבודת הדוקטורט שלו על בעלי חיים ורגשות אנושיים בחברה העירונית העוסמאנית בעת החדשה המוקדמת. עבודתו זגתה בפרס עבודת הדוקטורט הטובה ביותר לשנת 2019 של האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם (אילמ"א).   

פרסומים

בסוף 2017 סיימתי פיתוח קורס מקוון על תולדות המזרח התיכון המוסלמי (מאות 7 - 15) במסגרת המרכז לחדשנות בלמידה באוניברסיטת תל אביב. הפיתוח היה פיצוח מרתק של השילוב בין תכנים וצורות הוראה חדשניות. ההוראה של קורס לאלפי אנשים ברחבי העולם היתה חוויה מרגשת, ובמיוחד האינטראקציה עם מאות רבות של לומדים מוסלמים מהמרחב בין מרוקו לאינדונזיה. 

 

פרסמתי עד כה שלושה ספרים. אסלאם: מבוא קצר (תל אביב: אוניברסיטת תל אביב, ההוצאה לאור ו"מפה" הוצאה לאור, 2006) נועד לקהל המתעניין הרחב. ב-2009 יצא לאור ספרי על רפואה עוסמאנית  Ottoman Medicine: Healing and Medical Institutions 1500-1700 (הוצאת State University of New York Press). המהדורה התורכית התפרסמה ב-2014 בהוצאת Kitap באסתנבול. ספר נוסף בעברית, ידע, מדע וטכנולוגיה באימפריה העות'מאנית, נכתב ב-2015 לטובת הקורס "האימפריה העות'מאנית: סוגיות נבחרות" של "האוניברסיטה הפתוחה". ספר זה הוא תוצר של מחקר על האופן שבו עוסמאנים חשבו ו"עשו" מדע וטכנולוגיה. המחקר המלא התפרסם בסתיו 2015 כ: Science among the Ottomans: The Cultural Creation and Exchange of Knowledge בהוצאת University of Texas Press. הספר תורגם לתורכית ובקרוב יראה אור ב-Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. 

 

באביב 2013 שודרה סדרת ההרצאות בריאות חולי ומוות בחברות מוסלמיות במסגרת "האוניברסיטה המשודרת" בגל"צ.

 

בשנתיים האחרונות אני עוסקת בשני פרויקטים. האחד מתרכז בצמתים שמקשרים בין סביבה פיסית לתחושת רווחה אנושית בעולם העוסמאני. במסגרת העניין בהיסטוריה של סביבה הקמתי יחד עם ד"ר דוד שור (משפטים, אוניברסיטת תל-אביב) וד"ר ירון בלסלב (פוסט דוקטורט במכון יד יצחק בן צבי) את "הפורום הישראלי לתולדות הסביבה". הפרויקט המחקרי השני מתחכה אחר מעורבותם של פקידים עוסמאנים בעשיה המדעית והטכנולגית ומראה את השינוי מדפוסים של פטרונות אישית כפי שהיה מקובל בימי הביניים למסגרת ביורוקרטית יותר שאינה מבוססת על קשרים אישיים. 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive