היסטוריה של מדע

מתי בהיסטוריה נוצרה הדמות של המדען החוקר? כיצד ריפאו מגפות ומחלות בימי הביניים, ואיך הבינו את מקורותיהן? מה חשבו מלומדים צרפתים על מבנה היקום במאה השמונה-עשרה? והאם תורת הגזע הנאצית היתה מדע באמת, או אוסף הבלים? 

 

לאורך דברי ימי ההיסטוריה האירופית, ובמיוחד מאז תקופת הנאורות, נהנה המדע מיוקרה חברתית ותרבותית מיוחדת. במיתולוגיה הפופולרית, העשיה המדעית מוצגת כאילו היא מתרחשת בבועה (הקהילה המדעית, האוניברסיטה, המעבדה, הספריה) המאוכלסת על ידי יחידי סגולה, שבעבודה שקדנית המשולבת בהברקות של גאונות מגלים חוקי טבע נצחיים. האם אכן כך באים רעיונות לעולם? ההיסטוריה של המדע בוחנת בעין ביקורתית מדענים, תפיסות וגילויים מדעיים, פיתוחים טכנולוגים, ואת החברה שבה רעיונות ופיתוחים אלה התנסחו או התממשו. היא מתעניינת ביחסים הסבוכים שבין הקהילה המדעית והחברה, באופן שבו רעיונות ותפיסות עולם עוצבו והשפיעו על ניסוחן של תורות מדעיות, בפופולריזציה של תפיסות מדעיות וביחסים שבין רעיונות, טכנולוגיות, החברה והמדינה. היסטוריונים של המדע נעזרים בתובנותיהם של פילוסופים, סוציולוגים ואנתרופולוגים שהתעניינו גם הם באופיה וביחודה של העבודה המדעית. התמונה המתקבלת במחקר ההיסטורי מורכבת ומעניינת בהרבה מהמודל הפשטני שהוזכר קודם, וחושפת את היופי והמורכבות של החשיבה האנושית כתוצר היסטורי וחברתי מובהק. 

  • סגל
  • מאמרים
  • מערכי שיעורים
  • היסטוריה של מדע ברשת

ד"ר דומניקו אגוסטיני

agostini@tauex.tau.ac.il

היסטוריה ומחשבה באיראן טרום האסלאם, זורואסטריזם, שלהי העת העתיקה, אפוקליפסה ואסכטולוגיה, מפגשים בין-תרבותיים, פילולוגיה איראנית .

פרופ' גדי אלגזי

algazi@tauex.tau.ac.il

ימי הביניים, ימי הביניים המאוחרים והעת החדשה המוקדמת, היסטוריה חברתית, אנתרופולוגיה היסטורית, היסטוריה גרמנית, מחקר התרבות, מגעים בין תרבויות, היסטוריה של המשפחה ושארות, סמנטיקה היסטורית, היסטוריה של שימוש לשון, אוריינות וכתב, היסטוריוגרפיה, היסטוריה של מדעי החברה ומוסדות הידע, קולוניאליזם וחברות ספר

פרופ' מיכאל זכים

zakim@tauex.tau.ac.il

היסטוריה של הכלכלה (לרבות הקפיטליזם באמריקה), תרבות חומרית, אופנה, המצאת הצילו, סוציולוגיה של הדע, תולדות הגוף והמגדר

ד"ר אמיר טייכר

teichera@tauex.tau.ac.il

גרמניה, נאציזם, ביולוגיה, גנטיקה, אאוגניקה, סטטיסטיקה, ויזואליזציה, אנטישמיות

ד"ר נעמה כהן הנגבי

naamaco@tauex.tau.ac.il    

ימי הביניים, היסטוריה של הרפואה, היסטוריה תרבותית ואינטלקטואלית, ספרד, רגשות, מפגש בין דתי

ד"ר ורה קפלן

vera@post.tau.ac.il

היסטוריה רוסית, תולדות החינוך, אגודות וולונטריות, היסטוריה כמקצוע

ד"ר עודד רבינוביץ'

odedra@post.tau.ac.il

עת חדשה מוקדמת, צרפת, היסטוריה של המדע, היסטוריה של ספרות וקריאה, היסטוריה חברתית וכלכלית, היסטוריה של המשפחה, אבסולוטיזם

ד"ר יעל שטרנהל

yaelst@tauextau.ac.il

היסטוריה של ארצות הברית

ד"ר מיכל שפירא

michal1s@tauex/tau.ac.il

היסטוריה בריטית ואירופית מודרנית (המאה ה-19 והמאה ה-20)

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>