ד"ר רעי יהודה שרירא

סגל אקדמי בכיר בחוג להסטוריה כללית
חוג להסטוריה כללית סגל אקדמי בכיר
ניווט מהיר:

מידע כללי

אני היסטוריון של רעיונות ותרבות באירופה בעת החדשה המוקדמת, עם התמקדות באנגליה (אך לצורך הבנת האי התמוה הזה אני צריך לנדוד לא אחת לאיטליה ולארצות השפלה). הצטרפתי לסגל של אוניברסיטת תל אביב בשנת 2022 לאחר שסיימתי ב- 2020 את הדוקטורט שלי באוניברסיטה העברית בירושלים (במהלכו ביליתי מספר שנים כעמית מחקר באוניברסיטת קליפורניה בברקלי) ופוסט דוקטורט באקדמיית פולונסקי, מכון ון ליר בירושלים. רוב המחקר שלי נסוב סביב שאלות הנוגעות להיסטוריה הקוגניטיבית של אירופאים (ולניסיון להבין מה היא היסטוריה קוגניטיבית) ונעזר בהיסטוריה של הספר כדי למצוא תשובות. היסטוריה של הספר ממלאת תפקיד חשוב גם בהוראה שלי ואני משתדל שכל השיעורים שלי יכללו זמן עבודה עם חומרי מקור באגף האוספים המיוחדים של ספרית סוראסקי.

אני מסיים לכתוב בימים אלה את ספרי הראשון, The Grammar School: A Cognitive History, 1450-1700. מחקר זה בוחן פרקטיקות של לימוד לטינית בשלהי ימי הביניים ובעת החדשה המוקדמת בבתי ספר באנגליה בתקופה בה מהפכות הנייר והדפוס, ההומניזם והרפורמציה שינו את החינוך החל מרמת המוסד ועד לרמת הנוירון. בהתבסס על מחקר ארכיוני נרחב בעשרות ספריות בבריטניה, ארה״ב ואירופה, ספר זה בוחן ספרי לימוד (בכתב יד ובדפוס), תכניות אדריכליות, ייצוגים אומנותיים, והרבה מאד שרבוטים של ילדים בשולי הספרים שלהם. פרסמתי מספר מאמרים הקשורים לפרויקט זה (כמו פה ופה) ועוד מאמרים בדרך. אני ממשיך לפתח את הנושא הזה במחקר חדש, שבוחן את ההשלכות (הקוגניטיביות) של לימודי לטינית במרחבים שונים מבית הספר: הכנסיה, התיאטרון, והאגודה המדעית (על הנושא האחרון, מוזמנים לקרוא את הבלוג הקצרצר הזה באתר החברה המלכותית).

בנוסף על אלה, אני בפתחו של פרויקט מחקר מרגש חדש שבוחן את היכולות החשבוניות הפופולאריות בעת החדשה המוקדמת. בפרויקט זה אני פונה ממילים למספרים, ומלטינית לשפות מדוברות (במיוחד אנגלית והולנדית) על מנת להבין כיצד סוחרים, חלפנים, זבנים – וגם נשותיהם ובנותיהם – השתמשו במספרים בחיי היום-יום שלהם בתקופה שמאופיינת לא פעם בתור ׳לידת הקפיטליזם׳ ו׳הופעת המתמטיקה המודרנית׳. בכוונתי בשנים הקרובות לחרוש את הספריות של אנגליה, איטליה והולנד על מנת למפות שאלות כמו טכניקות חישוב, סוגי סְפָרות, התרבות החומרית, והיחסים המגדריים של סוכנים היסטוריים שלרוב לא הותירו אחריהם עדות מלבד ספרי חשבונות. הנושאים האלה ניצבים גם במרכז של ספר משותף אותו אני כותב יחד עם דרור ורמן שמתחקה אחרי הגלגולים הרבים והמפתיעים של דימוי אחד במאה השמונה-עשרה: אישה ששקועה בניהול חשבונות. מחשבות לא מחייבות שלי אפשר לקרוא בבלוג הזה, ובפודקסט הזה שכאן (הפודקסט בעברית).

לאורך השנים המחקר שלי נהנה מהתמיכה הנדיבה של מספר גופים בארץ ובחו״ל (ביניהם הות״ת, the Mellon Foundation, The Rare Book School, The Folger Shakespeare Library, , וה- Royal Society ). העבודה הנוכחית שלי זכתה בקרנות מחקר תחרותיות משמעותיות מטעם קרן המדע הישראלית (ISF) וקרן עזריאלי.

אני מאד אשמח לשוחח עם תלמידות ותלמידי מחקר על כל מה שהוא עת חדשה מוקדמת, ובמיוחד אם הם שוקלים או הן שוקלות להקדיש מספר שנים לחקור נושאים כגון: אנגליה בעת החדשה המוקדמת, ההיסטוריה של הספר, היסטוריה של החינוך, ההתקבלות של טקסטים קלאסיים בעח״מ, ההיסטוריה של הלמדנות ברנסנס, החיים הארוכים של אמנויות הרטוריקה, או ההיסטוריה התרבותית של סוחרים. מוזמנות ומוזמנים ליצור איתי קשר!

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>