לימודי התואר השני

 

על התואר השני בהיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות


המטרה המרכזית של לימודי התואר השני בהיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות היא לחשוף את הסטודנטים למגוון תחומים ונקודות המבט השונות המאפיינים את ההוראה והמחקר במכון כהן. בכך יעמיקו הסטודנטים את הידע וההבנה בהיבטים ההיסטוריים והפילוסופיים השונים של מדעי הטבע, החברה והאדם לתקופותיהם. הסטודנטים ירכשו כלים ביקורתיים באמצעותם יבחנו את יחסי הגומלין בין המדע לבין הקשרים רעיוניים שונים: חברתיים, פוליטיים ותרבותיים.

 

במוקד פעילותו של מכון כהן עומדים המחקר וההוראה על ההיסטוריה, הפילוסופיה והסוציולוגיה של המדעים המדויקים, של מדעי הטבע ושל מדעי האדם, וכן של העשייה הטכנולוגית והאמנותית. הידע המדעי והרעיונות מתחומים אחרים נחקרים ונלמדים במכון בהקשרים תרבותיים רחבים בזיקה לדת, לפוליטיקה, למוסר ולאמנות.

 

נושאי ההוראה במכון כוללים סוגיות שונות בהיסטוריה של הידע המדעי מהעת העתיקה ועד ימינו, כגון הפילוסופיה והסוציולוגיה של מדעי החיים; ההיסטוריה והפילוסופיה של המדעים הפיזיקליים; ההיסטוריה והפילוסופיה של המתמטיקה; ההיסטוריה האינטלקטואלית של תרבות המערב, האסלאם והיהדות. לצד אלה המכון מקיים גם קורסים בהיסטוריה של מדעי החברה, בתאוריות של ביקורת תרבות, בפרקים בתולדות הפסיכולוגיה ועוד.

מכון כהן נמצא בשיח פעיל ומתמיד עם חוגים מכל הפקולטות, סטודנטים מכל רחבי הקמפוס ובכל רמות התארים משתתפים במגוון הקורסים שמציע. 

 

 

מכון כהן מציע שני מסלולי לימוד במסגרת התואר השני: 

מסלולי הלימודים לתואר משקפים את התפישה הבסיסית של מכון כהן כמרכז תוסס של פעילות אינטלקטואלית מגוונת, על פי סטנדרטים גבוהים של הצטיינות אקדמית.

  1. מסלול מחקרי (הכולל עבודת גמר) המיועד לסטודנטים המעוניינים לקבל על עצמם משימת מחקר מעמיקה של כתיבת עבודת גמר ושוקלים להמשיך בעתיד בלימודי התואר השלישי.
    למסלול זה, יוכלו להתקבל סטודנטים שבמהלך הלימודים יוכיחו יכולת ראויה לכך, ובתנאי הכרחי של היענות מפורשת מאחד מהמרצים בסגל המכון לפניית הסטודנט/ית לשמש לו/ה כמנחה בכתיבת עבודת הגמר.

  2. מסלול עיוני (ללא עבודת גמר) מיועד לסטודנטים המועניינים ללמוד לתואר שני רב-תחומי ובין-תחומי, מבלי להתחייב לכתיבת עבודת גמר (תזה).

 

  • הקורסים והסמינרים של המכון פתוחים באופן שווה בפני הסטודנטים בשני המסלולים (המחקרי והעיוני)
    נוסף על הקורסים שמלמדים מרצים מסגל המכון הקבוע, מזמין מכון כהן מדי שנה בשנה, מספר מורים אורחים מחו"ל, ובהם חוקרים בולטים מתחומי ההיסטוריה, הפילוסופיה והסוציולוגיה של המדעים והרעיונות, שמעבירים קורסים מרוכזים באנגלית.

    לקורסים הנלמדים במכון >>

 

 

משך הלימודים והיקפם

התואר השני בהיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות של מכון כהן אורך לרוב כשלוש שנים (במקרים מסויימים פחות, תלוי ברקע האקדמי).
המכון מציע מסלול לימוד מחקרי (כולל עבודת תזה), ומסלול עיוני (ללא עבודת תזה). השנה הראשונה מוקדשת ללימודי תשתית ושנתיים נוספות של קורסים וסמינריונים לבחירה.

בהתאם לרקע האקדמי של המועמד ועדת ההוראה עשויה לאשר לימוד של קורסים לתואר במהלך שנת הלימודים הראשונה

 

 

לתנאי קבלה והליך הרשמה >>

לפירוט מסלולי הלימוד >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive